Sonntag, 1. September 2013

Grigor Thanasi: Rrëfime


Lojë e rezikshme

Teksa kaloja prane zyres pushtetit,pashe se dera ishte mbyllur por jo me çels nga jashte Në mënde thash,kryetari ndodhet kendej rotull,ne fakt isha gabuar,degjova nje zë qe vinte nga brenda,disi i çuditshëm.Mbajta kembet,perqendrova vemendjen,zëri u perserit edhe nje here,veçse kesaj here fjalet u shqipetuan qarte.
-Ç’kujton ti more i mjere se partia nuk i merr vesh çfare flitet poshte e larte neper milet apo si?Qorra na bënë? Mos more i shkrete,shikoni mire nga syte?mbase jeni vete i tillë,pale kerkoni të bëni per vehte shok te tjere.Jo more fukara nga koka,(në fakte ai ishte ne gjëndje te mjeruar ekonomike) a e din ti se sigurimi i shtetit ka vesh dhe sy.!Ky qe fliste e njoha,ishte zeri operativit te sigurimit te shtetit.
Brenda ndihej zhurrmë,pa tjeter ndodheshin edhe persona te tjere
-Of belbezova lehte me vehten time por edhe i shqetsuar.Personin qe kane thirur do ta rasin ne burg..Perpiqen te sajojne prova te pa drejta.Njeriu i sigurimit çirej ne emër te partise si e si kerkonte të fuste te mjerin fshatar ne kanale te tjera!Per ta bere të fo- rte dhe bindës zinte ne goje detyren time.Atehere isha sekretar partie.Kjo beri që une te mos rria indiferent.Pse? ndokush i bie rruga kalon kendej pa tjeter do kuptoje se kjo eshte zyra e partisë dhe se brenda ndodhet personi im!Ndaj edhe mendimet qofsh- in te mira apo te këqia do te binin mbi personin tim!Nuk durova,trokita,per habi zërat u nderpren,përgjigje s’mora.Përseri trokita,kapa dorezen e braves,e ula me forcë posh të dera nuk hapej.Kuptova e kishin mbyllur nga brënda.
-Ky eshte kurth,belbezoba me vehte. Pas pak po ai zë bërtiti me force.
-Kush je ti more?
-Hape deren,sekretari partise jam..!Në sekonde zhurmat u shuan,por s’kaloi disa sekonda kesaj radhe ndjeva disa zera te mbytura,te pa kuptushme ,kjo u shoqerua me kercitje te braves.Tak. tak u hap pak dera,e mjaftushme sa shikonim njëri tjetri.Ky ishte njeriu policise.Nuk më tha qysh apo tek,ktheu koken nga shoket e tia,diçka u muaren vesh me shenja,dhe paralelishte deren e hapi më shume,hyra brenda.Në se- kond veshtrova nga ata,operativi,dy shok te pushtetit,polici dhe në mes të dhomes qëndronte në këmbë qyqari Doda.Kete e shikova forte,por me keqardhje.Gjë që ai e vrejti mire,ndersa te tjere me ndjenjen e mosbesimit,pak te zbutur.Doemos situata kë- rkonte nga une te tregohesha i vëmëndshem,më teper i matur.Pse? se ashtu si ishte “ndezur zjari “ duhej force per ta shuar!Kollaj nuk paraqitej problemi,kryesore per mua ka qene se hyra ne emer te partise,isha drejtuesi i saje Në nje kohe ata që ndodh-
eshin brenda flisnin në emër te Partise!Me variantin qe kishin zgjedhur “marifetçijte” nuk isha aspak dakorde!
-Bukur,thashe me vehte,kete fakt do ta çfrytezojë si e kerkon momenti.Pse?,e po partia muk eshte abstrakte,ka nje burre ne krye,ka nje sekretar,dhe ai isha une.Në kete kende veshtrim vehten e vura ne rolin pararoje pse jo ne krye te bisedes.Ndersa ata s’kishin fakte ta kundershtonin nderhyrjen time.Ndryshe do te ishte në se zyra u per- kiste shokeve te deges brendshme.Atehere problemi nuk ishte imi.Munda tu thoja vetem kaq.
-Çfare ka ndodhur,perse zini në gojë emrin e partise!?
-Partia eshte e gjitheve,shtoi njeri prej antarve te pushtetit qe rinte si kokosh afer
operativit.-Mos more !hë qerata,qerata,belbezova me vehten time.E veshtrova rrepte, syte dhe mendja ime si kur i thonte,-Ri urte more i mjere se neser do te vij radhe jote. atehere çfare do të beni?kujt do t’i kerkoni ndihme?Mirepo i fola ndryshe.Mbasi ke-
shtu e kerkonte nderhyrja ime.Urtesia dhe gjkaftohtesia jane nena e suksesit.
-Ashtu eshte,fola une,por ja që ajo”partia”më ka besuar mua ta drejtoje,dhe ky vë- ndë … llafi nuk e mbarova,qellimishte e lashe ne mes te ruges si e si te ndizej debati midis meje dhe oficeri sigurimit te shtetit.Me qellim të çvendosej menjane problemin qe kishin nisur me fshtarin e vafer! Apo s’kishte femi,një qerre me kalamaj,kater vaj- za,tre djeme,grua dhe dy pleqet te dobet..Me servilat e tjere nuk e kisha problem.I nji-
hja si buka qe hahet.Me pake fjale oficeri shpjegoi se fshatari ne fjale kishte agjituare e propaganduare kundra pushtetit..dhe cili Doda..!
-Jo aty nuk eshte zënë në goje fare emrin e pushtetit,flitej per partine,nderhyri me force per te mbrojtur vehten Doda i gjorë.Lehtë tunda koken,pelqeva fjalen fukarait ku jeta ndahej ne fije te perit.Por nuk u erdhi per shtat te tjereve,te cilet prisin nga ça- sti në çast edhe une te hidhesha kundra fshatari te shkrete.Pashe se nga qendrimi im nuk u kenaq njeriu i sherbimit sekret,icili drejtonte tere seancen hetimore!Në moment improvizova kundra loje ti pergjigjesha lojes sigurimit te shtetit.Po si?kur Doda dhe shoket e tjere kishin bere muhabete,une kalova afer tyre,dhe në ikje e siper paskam degjuare rastesishte,dhe dallova një zë tjeter,nuk ishte e Dodes!Kete priste i mjeri qe rinte ne kembe! Rinte me deshiren e tij apo e kishte detyruare ushtaraku me diviza te veçanta te pa dukshem!Per çudi Doda e kuptoi se ku do te dilja une me ato fjale,me të shpejte permendi një nga një emrat e fshatarve qe ishin ne bisede me ate.Midis tyre edhe Shtjefni “xhep grisuri”.Këtu fjalet ngecen pake,kurse fytyra e njeriut te veçant u skuq pake,e mjaftushme per personin tim!
-Të lumte,fola me vehte,tani e kam radhen une te flase,ti po të duash rri ne kembe ose ulu diku,më mire zgjidhe vete.Qete e qete nxora qesen me duhan,shtriva dorën te pranishmve se pari operativi,e mori qesen pak me pertese!Një në dore thash personit tim.Dobesine nuk e mposhti dote oficer sigurimit ku per ate çast kryesonte”gjyqin”. S’ka qenë e thjeshte,por gjyq me dyer te mbyllura,me skena e prapa skena.Qesja e duhanit shkoi dorë me dore,dhe kur erdhi perseri ne doren time,fola.
-Heu,asnje nga ju s’ka duhan..!?Njëri prej pushtetar vurri doren ne xhepin e majte, zgjati krahun u pergjigj
-Na falni se u hutuam krejte!
-Ç’eshte ay llaf ti nuk ngaterohesh me punera te tjera,më të veshtira.Ndersa ne më- ndje thoja ndryshe,ai dhe operativi ishin dora vete te kesaj ngatrese.Kurse ti more tru thare i shkon nga pase,i servilosesh si kur ai ka ne duar jeten tende!Nuk ishte çudi nd- onje dite ti po se po por edhe Doden e gjore,ushtaraku qe krekoset mund t’u perdori si deshmitaret kundra te tjerve,pse jo edhe ndaj meje!
-Na falni o shoku sekretar!perseri loje,prape dinakeri e njeriut sigurimit te shtetit,gj- oja e thonte me tere mende,u drejtua pake me qësëndi.-Kerkuam andej e këndej nuk te gjetem,pale do te kishe shkuare gjekundi.Helbete keni detyra partie.!Hë dhelpra,fo- la ndergjegjes,mundohet te justifikoje vehten,por nuk dinte se disa minuta më perpara une isha ndare me njëri prej antareve te pushtetit,ku per shans u ula afer tij.Ky ndjeu “rezikun”e gënjeshtres,më ra me bryl pa u diktuare.Per te “mbrojtur”shokun e pusht- etit,bera sikur u tërhoqa.Ketij i shkela syrine e majte,qe don te thosha,hajde mbase meje kur une te diskutoje,ndryshe ky muhabet nuk do te mbetet me kaq!Dhe kështu rodhen te fshehtat e problemit që e kishte mare me qejf oficeri i sigurimit.Atehere e mora fjale vënçe
-Sa per muhabetin qe eshte bere midis Dodes dhe bashkfshataret tane te mire,të më falni zoteria jote,por te gjithe shoket te njëjti llafe ne goje kishin.Me sinqeritet u them se nuk konstatova ndonje gjë te keqe per partine.!Kur permenda emrin e partise,gisht- in e dores se djathte e vura ne gjoksin time,nderkohe shume lehte hodha veshtrim nga antari i pushtetit.Dhe tak,e preka me majen e brylit ku askush nuk e vurri rre,bile dhe vet i mjeri Dod qe vazhdonte te qendronte në kembe.Syte i hapte jashte mase,vështr- onte të tere me radhe sikur te ishte i pandehur.Në fund shikimin e tendoste te personi im,por shume miqesore
-Biseda,u hodh oficeri sigurimit nuk ka qene per ju,por per vijen e partise.
-S’eshte e vertete,aty nuk u permende fare vija ideologjike e partise per arsye se fshataret tane nuk jane budallej.Partia u ka çelur te gjithëve syte,te jene te vëmëndsh- ëm ndaj armikut te klases!Dhe tak i rashe me bryl tjerit,per habi edhe ai me ktheu pë- rgjigje po me levizje te brylit.Kesaj radhe ”lojen” e kapi Doda i shkrete,tashme ne mimiken e fytyrës së tij konstatova tjeter shenja,tjeter ndjenja,ate te besimit ndaj part- isë.Per rastin konkret perfaqesuesi i saj isha une,dora vete!
-Edhe une kete emendim kam,nderhyri antari i pushtetit ne fjale,! Debati u bë ako- ma më ashper.Pse? se u kthye teresishte nga une si antari i partise qe kisha rol te dy fishte,pse jo kryesore ne çeshtjen e te mjerit Dode!Keshtu qe dopio gjashta i mbeti ne dore operativit.Nuk kishte mundesi te theriste me cilesine e deshmitarit okular“xhepi i grisuri” Pse? se ne kete menyre digjej( per mua ai ishte djegur me kohe)bashkpunt-ori e thene ndryshe spiuni ku ushtaraku me spaleta dhe diviza te veçanta mbeshteste te tera forcat fizike e psihike per problemet sekrete.....
RREFIME TE ÇUDITESHME    

Po behesha gati te mbyllja zyren pasi ora shenonte 14oo.Dokumenta e dosjes sekretet i futa ta ne kasaforte.Befas ra zilja aparatit telefonik.Ngrita receptorin,afroj te veshi,degjoje zerin oficerit te rojes:
-Shoku Gole(keshtu me therisnin shkurtimisht) mos dilni prej zyre!
-Pse?,pyeta paksi inatosur
-Ketu ne dhomen e pritjes,ndodhet nje grua që ka pune direkt me ju
-Nga na doli kjo tani.!Ata qe kisha planifikuar i pyeta.Ne fakte listen e pregatitur si pas planit
e kisha perpara syve,ajo ishte mbushur me emrat e njerezeve,siper u kisha rene vize te kuqe. Gje qe shpjegonte se te gjithe qe kisha thirur ishin pyetur.Mirepo shoku ngulte kembe,donte ta çonte detyren e vet deri ne fund.Kishte te drejte,pasi ne kete drejtim ekzistonte urdheri ministrit te punëve te brendeshme,ku theksonte me force pritjen e popullit dhe porosiste qe ne kete drejtim te mos kishte asnje zvaritje te pa bazuar ne ligj.
Ushtaraku ne zyren informacionit u pergjigj
-Nuk di më gjat,ajo ka pune vetem me ju!
-Pyete edhe nje here,mos ka pune me ndonje shok te sektoreve tjere sidomos puntore .operative dhe plotfuqishmit e zonave te cilet kan pune ne teren.? I thashe keto se shpesh njerezit ngateroni personi hetuesit me shoket e policise dhe ata te katit te dyte qe kryeni sipas platformes punen e mbyllur!
-Mire pra, po e pyes edhe nje here.-Shoqe,me cilin doni takoheni ju?u degjua zeri ne telefon-Me hetues Ligorin,(une)u degjua ne mikrofon zeri i dobet i gruas qe ndodhesh ne dhomen e pritjes te deges puneve te brendeshme Lezhe.Qendrova disa sekonda pa folur –Pres pergjigje shoku hetues! U degjua perseri ne ane tjeter te linjes telefonike.Ishte zeri oficerit veteran te sigurimit shtetit ne periudhen post komuniste shoku Shefik Hasku.Prej kolegut ruaj kujtime me te mira te jetes sime Nga sjellja e tij munda te realizoj disa probleme themelore te karieres personale ne organet e sherbimit sekret.Keto më shoqeruan derisa dola ne pension.
-Mire,atehere shoqeroje me polic!
-Pa tjeter,
Ministri i puneve te brendeshme te asaj kohe ndalonte ne menyre kategorike marja ne pyetje e femrave pa qene pranishem personi i trete.Perjashtim bënin vetem raste me sekrete te larta shtet- rore.Por edhe ne keto raste kursesi ne organi hetimore,por ne ambiente te tjera te instuticionit te puneve te brëndeshme.Ishte grua e re,me veshje tradicionale te krahines Mirdite.I tregova me shenje kariken per tu ulur duke i thene:
-Urdheroni!Ajo ul ngadale sikur do qendronte mbi xhama qelqi.Leshoi psheretime te thell:
-Ufuu!
-Jeni lodhur
-Po shoku oficer,megjithese ne ato momente nuk mbanin uniformen e ushtarakut,dikasteri qendrore kuadrot e sherbimit speciale i trajtonte me uniforme civile.Me poshte vazhdoi,-Qe prej asaj dite akoma nuk e kam mare vehten.Njekohesishte hodhi shikim nga polici.Edhe ky me origjine Mirdi- tas.E kuptova qellimin e qytetares.
-Flisni pa ndrojtje,kemi regulla te forta sa qe harohen edhe njerezit e shtepise ne keto raste.
-Do te flase,prandaj kam ardhur deri ketu.Per femrat eshte nje çike e veshtire pasi zakonet tona janë disi te renda.Me poshte i thashe,–Nuk keni perse te nguroni,ligjet e shtetit garantojne pa prekshmerin e femres.Shqipetare.Cilido qe do te guxoje te shkeli keto regulla do thyej koken prej organ- eve tona.Asaj u be qejfi.Perseri veshtroi nga shoku policise,por shume shpejte e largoi.-Kam ardhur pa dijeni te burit,u shpreh ajo paksi me force,njekohesishte disi e ndrojtur.Me poshte theksoi-Nuk ka asgj te keqe veçse nuk mund te rij pa denancuar nje gje shumete rende,ku prej disa ditesh me dridhet shpirti.Perseri zgjodhi pak pushim,koken e mbante poshte nga siperfaqa e tavolines shkrimit Pastaj e ngriti larte,fytyra ishte pak e skuqur.Mundet edhe jo,por ne ato momente keshtu mu duk mua.
-Quhem Pashka e Bib Bardhokut nga katund B..Shtepia ime ndodhet afer proskes qe zbret nga mali me lisa.Ngjitur me murin e shtepise sime jane edhe tre banesa te tjera.
-Jeni kushurij?,nderhyra une.
- Aspak,bashkefshtar.-Si keshtu,pyeta me shume te shtyre nga kurioziteti se nga ana profesionale -
-Pse,andej nga anet tuaj nuk keni raste te tilla?-Mbase mbase,ne vendlindjen time si veshtire..!Ne- jse pak rendesi kan keto,shpjegoni problemi qe u preukupon.Dhe ajo vazhdoi.
-Reth ores dhjete te paradites stome nje nuse e re matane proskes foli:-Oj Pashke!.kam ardhur ne
mengjes te shtepia,ku ishe?Dhe un u pergjigja,se brenda kam qene,ku tjeter.Kallxuesja beri pak pushim, hetuesi foli.
-Lutemi,vazhdoni,mos nderprisni mendimet tuaja.Deshmitarja me shikoi drejte ne sy,diçka belbe- zoi,pastaj u pergjigj:-Shoku hetuesi,fjala”kam ardhur”me beri te dyshoj shume.Ajo ka luajtur rolin e<fantazmes>!Para disa diteve ne shtepin time....nuk e mbaroi fjalen,nderhyra ne mes,-Fantazme? fola une pak si me habi po edhe pyetes-Po po shoku hetues,mos u çuditni fare.Çfare nuk u shkon ndermende njerzeve te bejne ne kundershtim m ligjet, me normat e moralit tone per te shtene ne duar ndonje sende.Keshtu ka ngjare edhe me mua ne banesen time.
-Vetem me kete shprehje e keni kuptuar shoqen matan peroit?pyeta deshmitaren se edhe vet po beja habi me inteligjencen e saj.Me gjithese jane raste me ndodhira te ralla,por ja qe kane ndodhur.Qytetarja levizi koken,mandej u pergjigj:-Shoku oficer,me gjithese bashkfshatare ime eshte munduar te deformoje zeri ate nate me mote te keqe,shi,shkreptima,bubullima prape se prape nuk ka mundur dote..Per ta ndihmuar ne kujtesen e saj si dhe per te forcuar me teper bindjen time juridike ne kete mes, pyes.
-Po ndonje gje tjeter ke kuptuar?
Ajo uli koken nga tavolina dhe diçka shenonte me gisht ne siperfaqen e lemuar.Gje qe hetuesi e kuptoi si ndrojtje.-Mire moj mire,mos u terhiqni,vazhdoni te jepni shpjegime me tej.Ajo çoi koken lart,balli ishte djersire,fytyra skuqur,me shikoi drejte ne sy,pastaj vazhdoi.-Ajo eshte zo..me falni shoku hetues.Quhet Prenda..nuse e re,akoma nuk ka mbushur vitin e marteses.Eshte bije nga fshati F..rethi Mirdite.Perseri pauze,fytyren e mbuloi me pellemben e dores te nxira nga puna e rende e koperatives.-Nuk e ndjeni vehten mire?,e nderpresim biseden per me vone ose nje dite tjeter.Ne fakt zyrtarit ky veprim i leverdiste vetem si faktor kohe.Por qytetarja e kuptoi,ngadale largoi doren prej fytyres,foli:-Jo jo,jam e qete.Po mendoja ate nate kur hyri si fantazme brenda ne dhome ku flija une se bashku me femijet e mi.Çuditem me guximin e saj!.-Mos u habitni tipa te tille gjenden kudo.
Dhe Pashka e Bardhokut shpjegoi ngjarjen e muajit Tetor te vitit 1976 te shekullit qe lam pase..
E lam pase apo na iku si pa kuptuar,nuk jam i sigurt.Pse te mos pranojme kete te dyte.Sepse rinia e jone kaloi neper disa shtigje te veshtira,bukurine,embelsine viteve te rinise,nuk e shijuam ashtu si ishin kerrkesat e moshes rinore.Por le t’ia leme etikes shkrimit.
Ja si ka refyer shqetsimin e vete shtetsja e cila u pararqit vullnetarishte prane organeve hetimore.
    
Java e pare e Majit 1969

Gjëndesha në lartesi 1400 m.mbi nivelin e detit Si gjithmon çohesha heret nga gjumi.Laja syte me ujin e tretur te bores..E ndonse ishte muaji i trete stines,ende pranvera ishte freske ne bjeshkët e Rajces se bukur.Them keshtu se kur vinte koha e çe- ljes festivalit folklorik tradicionale me motive popullore,vallja e Rajces se pari pershendeste banoret e trevës së vetë.Tingujt e instrumentave te thjeshte per hapnin jehone gjithe andej.Ftonin qytete te tjera simotra te mblidheshin,te kendonin,te kecenin se bashku.
-Gole!
Thiri komandanti postes kufitare, Ali Qebini.Djale nga treva e Permetit,e vendit ku kabaja permetare zhurmonte nder festivalet mbare kombetare.
-Deshironi te kontrollojme vijne e kufirit!
Ai e dinte fare mire se gjithe oficerat e shtabit te kufirit kur ngji- teshin larte ne postat e kufirit ne mal,pa tjeter do te kryenin sher- bime te ndryshme.Mbrojta e kufirit kosiderohej nje nder detyra paresore e struktuarve te mininistrise puneve te brendshme.Te gjithe oficera pa asnje perjashtim te cilido grade qofshin se bash ku me ushtare kishin urdher suprem te kryenin sherbime ne kufi dite apo nate ne tere vijen kufitare! Regjimi i kufirit si te thuashe ka qene kthyer ne shkolle per ushtaraket e ministrise brendshme
Nderkohe,te porta e klonit ishin mbledhur tufat e medha e dhë nëve te koperatives te cilet ndiqnin rregullin sipas marveshjes te neshkruare midis tyre dhe autoritete kufitare.Barijët prisnin te hynin brenda rrethimit tela me gjëmba,ti çoni per kullotje te lug- ina Orelit.Eh kete emer nuk do ta haroje kurre.Pse? lidhet ngusht me personin tim,se bashku kemi bere histori.
-O Mark,mere edhe Koçin,shkoni e hapni porten.Kujdes...!
Fjala e komandantit ishte urdher dhe porosi per kufitaret.Regji- mi i kufiirit karakterizohet nga dispilina e çelnikte .Mbrapa kuf- itareve shkuan edhe oficerat e shtabit.Diku qendruam ne krahun e majte e hyrje se portes se madhe.Ajo ishte thurur tela me gjë- mba,neper të fshehtazi kalonin perciellsat elektrosinjalizuese.
-Ligor,te lutem me ndihmo,fiksoi mire fytyrat e çobaneve te bagtive.Janë tre,me banim ne fshatin Rajce.Per se udha kjo poro- si.Kohe me pare,nga praktika e rregjimit kufitar,diversantet e Titos kishin tentuar te zbatonin lojen e barijeve.U veshen me teshat fshatare te kesaj treve me objektiv te caktuar!Te dilnin jashte rrethimit te klonit.Por manovra e ustallareve te UDB-se ka qene destinuar te digjej.Si do qofte armiku Sllave nderonin taktikat,por nuk nuk hiqni dore nga synimet djallezore.Djelmoshat shqiptare u jepni pergjigjen e duhur,ate qe kerkonin,nuk e mbanim,si deshironin ne ishim gati te kacafyteshim.Kurre nuk na kane zene ne befasi,kurre sna kane pare kurizin,ose si thote populli,ne gjum!
Te forte kemi qene ,ishim te rije atehere,djem te shkathte,te mësuar me pervojen e detyres regjimit kufitare,e sherbimeve te specifikuara sekrete kufitare.Në Fytyrat tona vreje freskine e djalerise,ne ballin tone lexoje fjalen trimeri,ne ndergjegjen e kufitareve konstatohej moton shume e njohur,por edhe e veçante:
"Shërbejm Atdheut Shqipetare",
Nuk ishte per tu habitur,porse ashtu ka ndodhur,fjala shqipe “Ndal”e kufitarit shqipetare ishte kthyer në një tmer i vertete per spiunet Jugosllave.Peshonte me forte se plumbi ne veshin e ustallareve UDB-shëve.Mirepo strategjia mbetej e njejte,perpiqeshin te ndëronin format,perfeksiononin pa reshtur metodat agjentu-
rore.Ata nuk ishin ne gjendje te parashikonin deshtimet,pasojat,humbjet veçse te realizonin sa te mundnin ligesine e tyre. Ama kur fusnin kembe ne piramidat me emblemën e shqiponjes dy krenare,zemra u dridhej,gati sa te pushonte së rahuri!
Le te ndjekim proceduren.
Ne fillim hyri kryebariu,ne doren e majte mbante qenin,ne tjet- ren kraben.Pas tij hyjn dhente,midis tyre nje tjeter bari,ne fund te tufes perseri bariu i trete,ne doren e majtë qenin lidhur me zinxhir.Shkopi i krabes ka qene shoku i perbashket.Per secilin fiksuam cilesira te veçanta ne koke,fytyrat,teshat e trupit dhe men- yra te ecurit!Tufa e bagtive me barijet dhe qente u ngjiten kodres perpjete drejte lugines Orelit per kullotje.Kufitaret mbyllen porten e klonit,stakuan perciellsat eleksinjalizuese,u kthyen ne postë,ngarkuar me detyra te tjera.
-Te rijme pak ketu,foli Aliu,komadanti i postes
Miratimin ia dhashe me levizje te kokes.Zgjodhem nje vende me bare te njome,me fytyre nga ndertesa e postes,armet automatike perpara duarve.Me trup dhe mendje ndodheshim brenda regjimit te kufirit,vigjilenca u dy fishua akoma më teper.Rinim ne tension e detyres kufitare,bisedonim me zë te ultë brenda fushes sekretit.Vemendjen nuk e hiqnim kurr nga relievi kufirit,kendej nga pjesa e teritorit tone.I kishim stakuar të tera ndjenjat,shqisat prej çdo gjëje,vetem ne drejtim te kufirit.Kemi qene ursus,djem me energji te pa shtershme,une 24 vjeç,ndersa Aliu 23.Te dy me renje te thella patriotike.Nuk haronim manovrat qe benin here pas here ustallareve te UDB-ës Jugosllave.
Dispononim te dhena per shqetsimet e Shefi sherbimit sekret Jugosllave me qender Strug.Perpara nisjes kapua e spiuneve udhëzonte mercenaret.
“Mendoje se kalimin e kufitit duhet te behet midis dy piramida, nr.38 dhe 39 Relievi i tyre jane te voliteshme per kaperxim,por më efikas eshte pozicioni nga veriu 200-300 metra larg piramides 38 Kjo te çon ne rruge shume te ngusht,mbu- luar me drure ahu.Dhe mbrini me shpejte te gardhi i klonit.Prisni telat e dyta dhe e treta, mandej hyni me kujdes pa prekur telin e kater...!
I shkreti!haronte kryesoren,zgjuarsine e kufitareve shqipetare! Cilsia më e forte se kushdo tjeter,ishte perkushtimi i tyre ne mbrojte dhe ruajtje pa cenuare kufirin toksore dhe dhembe per dhëmbë me profesionistat ekstrem te Titos
Ndodhte edhe keshtu.Emisari UDB-es ne pregatitje e siper ndyshonte planin, spiunet i niste edhe me dite,si domos ne oret e para te mengjesit,Llogarisin kohen kur ne vijen e kufirit vinin tufat e bagative per kullotje...!Edhe kjo pjese e takti- kes ka qene njohur mire e qarte prej dares se hekurit e kufitareve shqipetare.UDB-ashit flisni edhe keshtu,per raste kur kufitari shqipetare ne kohen e lire merej me te tjera pune,pregatiste dru per stinen e dimrit,mbanin ne dore nje cope dru,per çudi spiunet Jugosllave e parafyteronin ndryshe,atyre u dukej si kur mbanin pushke.!
Ne kete konteks agjentet e UDB-se shpreheshin:
“..Ketyre, fjala per rojet kufitare shqipetare,nuk u kuptohet,edhe kur meren me pune,pushken nuk e leshojne kurre nga supi!
Mars-Prill 1983 

Diku ne ambiente e zyres infomacionite te deges puneve te brendsh- me Lezhe behej potere.Mbaj vesh .dhe degjoje.Qytetari bertiste më të ma- dhe duke thene dua hetues Vasili!Zëri i pa njohur,ndersa tjetri po.Ishte ofi- ceri sherbimit rojes qe i thonte shtetasit se nuk lejohej,per arsye se shkelte rregullat instuticionit.Dhe kishte të drejte qe shoku yne arsyetonte në këtë menyre.Më shtyri kureshtja,doja te dia se cili ishte ai njeri qe kerkonte tak- im aq ngut me mua?Afrohem te dritarja,kangjella me hekura nuk më lejon- in te nxirja koken jashte.Me gjithate çfrytezoza boshllekun midis tyre, dhe aqsa me lejonin mundësitë vendosa koken,i fola N/oficerit rojes operative shoku Çesk Liçaj.Me kete raste shpreh ngushullimet e mia per vdekje para kohe te ketij burri te nderuare.
-Çesk!,qytetari shoqeroje me police te zyra ime. Dhe keshtu u bë.Ne ko- ridore u ndien hapat dhe njekohesishte disa fjale qe dilnin nga goja e shtet- asit ku ne kete raste e kosiderova zevzek..
-Çudia e madhe me keta soje robesh.Hetues Vasili thote te paraqitem te ai,keta nuk me lejojne.E me keto fjale,polici u paraqite te dera.
-Hetues Vasili,personin qe u kerkon juve e solla! Nderoi ushtarakisht,u largua ne detyren e caktuar-Shyqyr qe e hoqem kete dreq se na trazoi qysh ne mengjes,psherëtiu polici duke ecur neper koridorin e ngushte te organit specializuar.Per habi edhe shtetasi ne kete menyre u pergjigje.Pashe se te dyja palet ishin te pa kenaqur ndaj njëri tjetri.Por me ndryshime thelbsore Oficeri sherbimit informacionit zbatonte detyren e ngarkuar nga ministria dhe shefi numur nje te organit puneve te brendeshme te kohes titanike.Ku- rse fshatari edhe pse kerkonte takim me hetuesin,por nga menyra si insist- onte dhe deshironte ai,pak a shume vinte ne kundershtim me rregullat tona Gjithesesi gjendja u normalizua.
-Urdheroni,uluni,dhe i tregova kariken se ku duhet te ulesh.Ishte nje fsh- atar i thjeshte,por i mbajtur mire.Veshur me kostum gri,me diviza po kesaj ngjyre por pak te hapura.
-Zoteri,me cilin kam te beje?Nuk u habita me fjalen e shtatasit,zaten he- tuesat ne ushtrimin e detyres edhe ndesheshin me persona te ndryshem dhe po me probleme te pa njohura
-Personi me te cilin doni ju,une jam.!
-Hetues Vasili je! Dhe u çua ne kembe,shtriu doren e pershendetjes,te njejtin gje bera edhe une,por disi menjane.Per faktin se dora e tjetrit ishte pak dersire.Me marifet futa doren ne xhep,dhe atje u mundova te fshia me shamin e dores.Gjithçka shkoi mire.
-Po,une jam hetues Vasili!
-Jeni Vlonjat? Pergjigjen e konfirmova me levizje te kokes,por edhe te shoqeruar me fjale,pasi konstatova se shtetasi kerkonte te sigurohej akoma me shume.
-Besoje se u rehatove,mund tu pyes perse jeni munduar deri ketu?me kë- të fjale kisha parasysh largesine e fshatit te tij dhe veshtiresite qe vinin nga mungesa e transportit automoblistik.
-Më lejoni te ndez nje cigare dhe futi doren ne xhepin e xhaketes,por sh- pejtova une.Terhoqa sirtarin,mora paketen partizani,nxora pake larte nje filter dhe zgjata doren nga njeriu çuditeshem.
-Urdheroni!,tjetri veshtroi habitur nga oficeri.Pashe se kishte ca sy te vegjel ngjyre disi te perhimtë,ku ne ate momente i kosiderova sikur te tilla skisha pare ndonje here.Por nuk ishte e vertete,ishte ndergjegja dhe syri specialistit hetues qe u vu me nje here ne levizje zhbiruese.-Jemi shqipetar zakoni e kerkon qe i zoti shtepise duhet te nxjere paketen cigares më për- para.
-Faliminders,dhe paralelishte ai shtriu doren e majte me qesen e duhanit te grire.Une nuk e pia duhani,por ne kesi raste edhe lipsej prej meje të ve- proja si e kerkonte etika e maredhnieve midis meje dhe shtetasit qe u para- qite prane ketij organi shume te rendesishem.Meqense nuk dia si dridhesh cigarja(edhe kjo kerkonte mjeshtri) i thash se nuk e pi me te dredhur per shkak se me ngiste kolla!Qytetari u binde,qesen me duhan e futi ne xhep- in e xhaketes.
-Te lutem si Vlonjat që je duhet më degjoni deri ne fund.
-Flisni,flisni pa ndrojtje,ketu ruhen sekrete.Fjalet qe do te behen në kë- të dhome, do te vendosen ne kasaforte dhe kyçet.Per ta bere me bindes fa- ktin me doren e majte tregova kasaforten prej hekuri.Ku mbi te kisha siste- muar aparatine telefonik qe komunikoja me çentralin e instuticionit puneve te brendeshme si dhe pajisje te tjera perkatese te procedures hetimore.
-Kam degjuar fjalë te mira per ju,kam besim se problemin qe do tu tre- goje jo vetëm te mbahet sekret,por edhe të verifikohet.!Shtetasin e veçant per momentin keshtu e kosiderova e perkraha,njekohesishte i thash se në kete instuticion ka njerez te tjere ku edhe munde te kryejne problemin e tij.Por kur mori vesh se ishin prej krahina te tjera,ai u terhoq duke thene.
-Zoteri!keshtu deshironte te komunikonte ai me mua,une kam bere gji- the kete rruge të gjate dhe nje pjese ne kembe,s’dua të me shkoje dëmë.Pa- varesishte se partia i kosiderone njëlloje të tërë njerezit.Keshtu që me mua duhet të jete Vasil Vlonjati.Ndryshe,po shkoje andej nga kam ardhur,dhe do te mbanin pergjegjesi. Shtetasin e sigurova me te gjitha normat e punes hetimore, pershtatur keto edhe me ato qe kerkonte dhe deshironte ai.Pra midis nesh muhabeti u shtjellua konforme kerkesat e punes sone brenda se ciles te ishin shkrire edhe normat e se drejtes zakonore.
Dhe shtetasi i çuditeshem filloi tregimin e vete.
-Kadri Hazbiu(ish ministri punve te brendeshme)eshte pushkatuar nga shteti.Perse ju e dini,ndersa une kam mendimet e mia.!Tashmë e tëra vëm- ëndjen e perqendrova te folsi.Per te vetmin arsye se po behej fjale per nje çeshtje ku per mua si specialiste,ai kapitull ishte mbyllur.Nuk nderhyra në çast,pyetja e deshmitarit mu duke pak sugjestive.E lashe te refehej i qet, të zbprazte gjitha mendimet e tia.Çdo nderhyrje edhe mund te shkaktonte nderprerje te bisedes.Pra leverdia ime,do te thosha e detyres qe kryeja ishte vetem vazhdimsia e bashk bisedimit,ta degjoja me mëndje të tendosur e gjithçka tjeter ne kete drejtim.
Në vijim tha:
-Per mua ministri i puneve te brendeshme eshte pushkatuar gabim,partia dhe shteti eshte nxituar. Pse eshte nxituar,ate e dini vete.!E teksa ai fliste keshtu,me vehte thoja se nga nisej ky fshatare i thjeshte te nxjeri kete ko- nkulzion,ku çeshtja e Kadri Hazbiut nga organet kopetente ka qene vertet-
uare dhe vulosur prej ligjshmerise socialiste.Ndersa atij i duket e pa drejte! Me gjithate prej meje si oficer sherbimit sekret duhej te nderhyja,të bëja sqarimin e nevojshem akuzës.Në atë periudhe lufta e klasave merte trajta te tjera,do te thoja acaruese.Prandaj më duhej të mbroja vehten ne radh te pare, pse jo edhe mund te ishte provokator.Them keshtu se instancat e ndryshme të sigurimit shtetit,per hesapet e veta pregatisnin informator e sherbimeve të fshehta.Dhe njeri nga keta edhe mund te ishte personi ne fjale!Per mua si profesionist nuk ishte çudi.Gjykoja kaq “ngushte”per faktin se në ato periudhë fenomene te tilla parqesnin rezikshmeri per cilido pavarsishte nga posti që mbanim.Spiun kunder spiun.Duhet pranuar ashtu si ka qene ndertuar ky lloj sherbimi,keshtu edhe ndrojtja ka qene iminente Do të thoja se ne kemi qene të pak te sigurte per faktin se raste te tilla ishin evidente,shumë të kamufluara.Aq më teper e perbente kete fakt ku une i perkas pakices kombetare. Sigurimi i shtetit ne ate kohe ndaj kesaj shtrese te popullsise dhe pakicave te tjera i shikonte me “syrin tjeter”e kosideronte te dyshimt.
fotografia .
Bregu i lumit Drin,ku sipas rasteve,shetisja me njerez te veçante pasi nuk
deshironin te bisdonin ne ambiente te brendeshme te instuticionit te rend-
ësishem ushtarak.

E pare ne kete kende veshtrim e shtetit asaj kohe,terthorazi konstatoja se mbizoteronte një fare qetsie të reme ndër popullsine.Kurse në fushën ekon- omike prite o zot rezikun,një tkurje e ndjeshme.Pavarsisht se pashallaret e kuq te sistemuar në godinen gri te K.Q mundoheshin të mbanin poltornin duke ua bere qejfin vehtes me llafe filozofike s’logane teper bajate si:
-Hë mos u bëni merak se gjëndjen e dinë Partia,ajo është në dijen të problemit.
Per habi,ata dyshonin edhe në ato qe thonin me gojen e tyre ishin me te vertete gënjeshtra.Por si i thon fjales,rronin me shpresa Ashtu siç flasin per here njerezit në muhabete te zakonshme.I kosiderojne si fenomene kalimt- are dhe asgjë më tepër.Kurse Maliqi,ekonomist i larte dhe shume i afet ne detyre diku neper ambiente e ndermarjes ndertimite te qytetit,ne forme sh- akaje vinte ne loje filozofine shterpe e sulltaneve te kuqe duke thene:
-Kalimtare,e kalimtare,nje dite te bukur do mbeten pa gomar...!
Nderkohe pashallaret e kuq neper koridoret e tyre te lustruara vesh më vesh bisedonin te stresuare,u trembeshin shumë e ndonje revolte në forme revolucionare.Sillnin ndermende fenomenin e revolucionit 17 tetorit 1917
ne Rusi.Pashajve u shkonin shtate më shtate.
Ne kete kontekse,pra ardhja e shtetasit ne fjale,sipas manualet e jurispo- dences boterore,personi qe bene nje deancim ne organet kopetente koside- rohet deshmitar.Si i tille ligji e vishte me te gjitha atributet e veta.Ne keto e siper shtetasin do ta cilsoja per kete raste te veçante pyes.
-Ku e bazoni mendimin t’uaj?
-Eshte pak e koklavitur.
-Mire le të jet e koklavitur,veçse e shpjegoni.Do tu lutemi pak si shpejt se edhe kohe te tepert s’kam.Ndryshe biseden do ta nderpresim,mund tako- ni nje tjeter,pasi si une ne kete godine ka edhe të tjere.Bile edhe nga treva e Vlores!Dhe ne fakte ishim disa oficera Vlonjat te shperndar ne sektor të
ndryshem te deges puneve te brendeshme.
-Jo jo,nuk flase me kerkende perveç hetues Vasilit.Në rastëse më keni mashtruar,faji bie mbi ju dhe tërë kjo godinë ku populli ka besim te madh!
-Unë jam more dreq por pergjigju pyetjes.
Dhe shtetasi me gjakftohtesi,gjë që nuk e fshihte dote ndrojtje e ndjenjes mos besimit u pergjigj.
-Une vije nga shtresa deklasuar,ju thoni kulak.Kulak zeze thuaj,ne sk- emi çfrytezuar punen e tjerve,kemi patur pronen tone,te mira materjale i kemi mxjere me djersen e ballit.Nejse kete e dine mire partia dhe ju se ci- li na i kane vulen e keqe!
Diku nga fillimi i vititit 1970
shkova në një fshat te rrethit Gramsh.Mbaj mende se deshmitari përmendi emrin Dragot,por sjam i sigurte.Atje ishin internuar disa kushirij të mi.Vaj- ta,teksa bisedoja me njerezit e shtepise erdhen tre persona.Per kushurijte ata ishin te njohur.Ndersa une as qe behej fjale! S’kishte si ti njihja, vete jam nga Lezha,kurse ata kushedi se nga mund te ishin,ndofta prej shqiperisë se mesme.
-Nuk i kishe pare asnje here! Apo .. fjalen e lashe midis,taktika pro- fesionale,më mirë ta plotesonte bashkfolsi.
-Asnje here ne jeten time.Mua m’u duken njerez te thjeshte,mundet edhe te ishin internuar si te tjere,kush dreqi i mban mënde more zoti hetues Kam qene mik,dhe miku ti e dine pozicionin e tij, nuk mund ti pyesja cilet perfaqesonin vehten e tyre.Por nga muhabetet qe benin me njerezit e mi, konstatova se ata kishin afirmitet me njëri tjetri.Dhe thashe se me kaq per mua eshte mjaftushem..
-Kete mos e thuaj nderhyra une,gjithesesi per ta hapur biseden me gjere,me piksynim te nxirja ne shesh theniet e deshmitarit okulare shtova-
-Rruge per te mare vesh njohjen e tyre ke patur plote.Bile edhe mund edhe ti pyesje drejte perse drejti.Nga jeni,si quheni,dhe nuk shikoje asgje te keqe-E ashtu eshte,por ja qe mua s’me vajti fare në mende.Pastaj nuk isha zot shtepie,fshatare hesapi,jemi me pake shkolle,kaq mos me kerkoni më teper sepse nuk di çfare pergjigje të jap!
Në bisede e sipër,njeri prej tyre na qerasi me karamele.
-Me karamele?e shoqerova duke mbledhur vetullat.
-E ore me karamele,pse çudi te duket.
-Si nuk më duket, tjetri vjen si mik,nga ane tjeter qeras me karamele,
çdo te thote kjo?Fshatarin e ngacmoja kastile,profesioni hetuesit në vet-ve-
hte eshte art i veçant,vetem kerkohet shkathtesi,gjakftohtesi se pse ka të beje me mentalitete te ndryshem e njereve ne përgjithsi
- Me thene drejte,nuk i vura fare rendesi,por shkova me mëndje te leh- të e të thjeshtë. Eee çthem edhe une keshtu,ku më vente mëndja mua per gj ëra te tilla,te mesoja se çfare perfaqesonin ata.Fundja njerez si une,na qera- sën me karamele asgje më shumë.Mund edhe mos pranoja,pretekse nxirja nga më të ndryshme,mendova te mos e perjashtoja vehten në këtë mes.Të gjithë hengren nga një koker,e midis tryre edhe personi im
E ndersa shtetasi shpjegonte disi te stresuare,pse jo te çoroditur nga gjë- ndja komo qe kishte hequr,une si prefesionist te ketij zanati mendoja ndry- she.Dhe thoja, si eshte e mundur xhamen që njerëzit i japin mendjes në të lehte.Shkon tjetri ne shtepin e shokut,mikut apo te njohurit,si pa te keq nga xhepi nxjer karamele dhe qeras te pranishmit!Kurse burrat pa e vrare fare mendjen sheqerosen sikur te ishin kalamaj!Po kjo çdo te thote!?Gjithesesi refimi shtetasit me beri per vehte!Kisha degjuare,lexuar tekste te ndryshme agjenturale spiunazhi,historira te tilla po asnje here s’jam ndeshur me fenomene te ketij karakteri.Me gjithe problemet e shumta dhe shume llojshmëmëri e krimve qe ndiqja kundër kriminalitetit ne pergjithesi,per nje çast e”xhvesha”vehten dhe u futa ne vorbullen e sekretit,të fshehtat e fshatarit ne fjale.
Më poshte vazhdoi.Misonaret e UB.-se
 

Njoftuam komanden kufitare.Urgjente nisen xingfune.Zbrita poshte,shoqerova”mysafirin e mengjesit.”Te derguarin e UDBe sistemuam ne apartamentin 1+1 brenda teritorit te deges punve te brendeshme..Komoditet ishin keto,krevat me suste hekuri,çarçaf, batanie,jastëk,tavoline,karike,si dhe nje vend ngusht per tualetin. Xhamat e dritareve lyer me bojë te bardhe.Gjithesesi mire.Veç ketyre çdo dite i çonim shtypin e perditeshem kryesor,gazeta “Zeri i popullit” Paradite e nxirnim jashte,ulur ne karike te fusha e volei- bolli
Nderkohe sherbimi operative në drejtim te “mikut” u vu ne lëvi- zje.Nga kati i dyte vëzhgonte nje oficer me pervoje,quhej I. Dino kolonjari.Nnëpërmjete nje boshlleku te vogel me madhesin e syrit ne perde te bardhe te bere apostafat per sherbime te tilla,shikonte
te tera veprime e”mikut”.Vendi Teper maskuar per te survejuar “mysafirin” nga shteti fqinje.Po, edhe ai e dinte, e parashikonte nje gje te tille,pse?,e kishin instruktuar ne kurse spiunazhi.”mi-
ku i pa ftuar”nuk qëndronte pasivitet.pa tjeter do zbatonte porosin e padronit. derguar Para dite me mende numuronte kuadrin oficer e neoficer te instuticionit punve te brendeshme. Zyrat operative me radion tranmentuese vendosur ne katine e dyte,kati i pare perd- orej nga sekori policise dhe komanda kufitare me numur 208 qe
ndodhej siper ne koder.
Çfare ndodhi me pase?
Ne diten e dyte,”mysafiri” vuri ne veprimet marifetet e zbuluese. Me thojin e vogel kishte bere nje te çare te vogël ne gazet,neperm- jete saj kontrollonte levizjet,hyrje dhe dalje ne ndërtesen te dyve kateshe.I gjori perpiqej më kotë.”Mikun” e merte ne pyetje oficeri hetues te deges shoku Dh Beshiri.Djale me origjine nga qyteti bregdetare Durresi.Para disa kohesh kishte perfunduar fakultetin juridik emruar ne deytyren hetues ne kete instuticion te rendesishem. Oficer i inteligent,i shkathte,edukuar dhe profesionist i afet ne sherbimet sekrete
”Mysafiri”e mbajtem 6-7 dite,nga dikasteri qendrore te ministrise puneve te brendeshme u njoftua:
“Miku” që keni aty eshte person i “pa deshiruar,”te kthehet nga ka ardhur! Perciellja te behet konforme rregullave perkatese ne kete drejtim.Gjithesesi nepermjete postes kufitare Qafa e Thanes.
Mbi bazen e urdherit,u kryen me perpikmeri sherbimin e ndëri- mit me palen Makedonas.Patrulla e jon e perbere nga dy ushtarak me pervoje shoqeroi”myafirin”deri te stiku të caktuare sipas marveshjes protokollorae midis dy palve,shqipetare dhe jugosllave. Çdo veprime kryhej i matur dhe me plan,Sinjali u dha,atehere në të njejtin kohe nga posta Makedonase u nis patrulla ushtarake.Per habi vetem nje ushtarak.Nejse ishim mesuar me te tiulla raste,i ko- sideronim mungese korektesie e shtetit fqinje.Eh sllavet!karakterizoheshin njerez koke forte,mendje medhej,fudulla e ku ta di une.I mundonte shume deliri i madheshtise,kultivuiar nga udhëhqeja e larte Titiste.Sa per ne shqipetaret edhe pse fqinja e jone Makedonas dhe ne pergjithesi shtetit federale Jugosllave nuk beheshim marak.Pse?se u dinim huqet,dinim gjithcka per shoqerine e krimb-
ur dhe te hidhur sllave,Keto sjellje dhe veprime terhoqi vëmendjen tone,dyshimi u vu në levizje.Diku u maskova plotesishte,vrojtoja me dylbi, ndiqja te gjithe itenerarin te normuara ne aktmarveshje me midis dy shtete fqinje.Dorëzimi u bë ne rregull,pala fqinje vijoi rrugen drejte postes se vete.Ne kohen kur patrulla jugosllave afrua ndërteses postes nga brenda doli nje oficer me grada madhore.Nxi- timthi zbriti shkallet e postes,çuditërishte ai u përqafua me”mikun Çdo gjë ishte e qarte.Sherbimi sekret Jugosllav ka qënë pritje të kthimit e “zogut” te tyre.
Me thene vertete,edhe pse isha forte i ri ne moshe krahesuare me koleget fqinje ,konstatove nje fare perçmimi ndaj tyre.Pse?Si do qe te vinte puna,te pakten per sy e faqe kur thone shqipetaret,ata
absolutishte te mos takoheshin me kaq perzemerishte me njeriun e tyre.Duhet te ruanin sekrete minimale e sherbimit sekret!Perkundrazi ata e dekosnpiruan krejte agjentin e vet!Por,por si thash me larte,ushtaraket jugosllave levdonin vehten deri ku se hante qeni mut.Per ne shqipetaret,më mire keshtu.Çudia ndodhi
me pase.
Mbas dy tre muaj.
Po ky”mysafir” ishte kapur nga sherbimi kufitare Pogradec ne posten kufitare Mali i Thate.Atje ishte çfaqur si kur gjoja nuk dinte shqip! Dy tentativa e sherbimit sekret Jugosllav deshtuan me turp.Por kurr nuk hiqnin dore nga ligesit e tyre.Maj 1970

Kesaj radhe u sistemova me sherbim ne posten e kufirit Skend- erbej 1680m.mbi nivelin e detit.Posta kufitare ndriçohej nga nje motor drite 3.5 kv. Ne oren 22 te mbremjes,motori fikej.Ne poste mbreteronte erësira e plote.Vetem nje drite e venitur llambe vajg- uri ndriçonte kapanonin e fjetjes,e mjaftushme kur patrulla pregat- itej ne nderimin e njësiti kufitar qe shkonin e kthehej prej sherbimi Ndertesa e postes ruhej nga ushtari qe vrojtonte siper ne kulle me lartesi 15 metra.
Kurthi agjenturor.
Sërish me sherbim special,zënie prita në pikat te fshehta me dy zbuluesa te tjere Diku u vendosem te lugina të planifikuar nga rregjimi kufitare si pike nevralgjike.Ajo ndodhej me pozicion gje- ografik poshte piramides nr. 38 Vendi ishte strategjik,pozicionohej ne krahun e majte te piramides mësiperme rreth 300-400 metra. large.Nga piramida shifej qarte qyteti Struge Eh sa deshire kam te vizitoje Strugen,te shikoje vendodhjen e nderteses te sherbimit policor,asaj foleje grerzash qe instruktonte dhe niste spiunet e UDB-se drejt postes shqipetare.Te shikoje fshatin afer kufirit me shqiperine qe lidhen me ngjarje te hershme ku kam sherbyer ne postat kufitare Skendebej,Rajce e Qaf Thana.
Diku te ulem,te shikoje malin,apo kodrën perpjete qe bie ne krahun perendimor te qytetit banuar më shumice shqipetare.Të zbres poshte deri te liqeni Ohrit,aty te vëndi ku tradhetari Panajot Plaku u aratise ne vitin 1956 Te beje disa fotografi,mbase ploteson domethenien e ketij shkrimi.
Per se valle historia ka bere pa drejtsira ndaj popullit shqipetar? Vet-vetiu lind pyteja
Kur shqiperia do te behet nje komb me vehte ashtu si ndodhi me shtetin Gjerman!?
O Shqipetar, mos rini po dukuni..keshtu kane thene rilindsat tane te shtrejte.

Naten vone,hena lozanjare here-here dilte dhe ndriçonte pyllin me ahje te larta,trashesia harinin rreth 2 m.Pas pak si per”inat” loza-
njarja fshihej te retë e zeza.Ne pyll mbreteronte eresire e plote, aqsa pjestaret e patrulles nuk e shikonim shokun.Një qetsi e thellë te vriste veshet,tendosur me nerva tej te forta,të brente shpirtin,por ngrinte larte ndergjegjen e vigjilences revolucionare te periudhes qe nuk do te perseritetkurre më.Nderkohe një zë vinte thelle nga trupi si kur thonte
-Kujdes”kufitar mos mbyllni syte,armiku eshte duke ardhur!

Me kete moto te mbushur plote strese qendronin rojet e hekur- ta kufitare shqipetare kur gjendeshin ne vijen e kufirit.Koha edhe mund te prishej,pikerishte atehere leviznin “miqet e nates”Një çast reja e madhe maskoi tere miken ne qiell,toka u mbulua me vellon e zeze,druret prej ahu nuk dukeshin fare!Edhe pse isha veshur mire me tesha apostafat per kësisoje sherbimi,një e dridhur e lehte pershkoi trupin tim.Ç’eshte keshtu? pyeta vehten, mbahu forte,ti nuk je fillestar!Je djale i ri,mos haroni se prapa kurizit tende eshte atedheu shqiperi.Kete cope toke te kane besuar ty te ruanin,prandaj vigjiloni dhe te kapnin çdo shkelse kufiri.Një zë si kur çfajqesohej:-Jam djale i ri,më vjen gjum!Një tjeter zë kesaj radhe qort- uese.-Pikerishte se je djale i ri pa duhej ti sherbeni atdhehut.Ketu ku je ti nuk e kryen dote mosha e madhe,prandaj hapi syte,tendo- sni me shume shqisat te degjuarit nga lugina e kufirit!
Po veshët e zbuluesave te hekurta ne çfare gjendjen ndodheshin?
Ah te shkretat ishin bere akull,kapa me dore llapen e veshit,nga dale e ferkova,mandej pak me shpejte,ato u nxehën mire.Degjimi u forcua,shqisat hyne ne levizje,u drejtuan forte nga lugina qe sillte ”miqet e nates”Pas pak..!sa pas pak?eh djemte jane mesuar me kete lloje sherbime, nuk u bene shume pershtypje vonesa,por kapja dhe lokalizimin sadopak e zhurmes çuditeshme
-Krëp..! u ndie nje zhurme e mbytur,qetsia e pyllit e transmentoi direkte te veshi zbulusave kufitare.Pastaj pauze..krëp perseri,diku Kufitaret”biseduan”me Hënën,ajo e degjoi,gjeti boshllek midis reve,ndriçoi pak pyllin,pikerishte nga vendi ku vinte zhurma.Edhe pylli ishte ne krahun e kufitareve,e zbuluesat shqipetare,shkuret e dëndur te ahjve i mbulonin mire.Per pak sekonda hena u zhduk midis reve.
-Aq me mire per neve,zhurma do te ndihet perseri..belbezoi ndë- rgjegja time. Te njejtin gjë vepronin edhe dy zbulesat e tjere.Per habi “zhurma”u vu në lëvizje,kësaj here me ritmet pak shpejt. Krëp..krëp dy her radhazi.Aha,..thonin mendjet e trimave te heku- rta. Sonte per darke kemi miqe te veçant!Pak e nga pak ne sfond u ngriten drejte qiellit avash..avash dy hije.Pastaj u ulen me nje her. E tmershme,sa intriga mercenaret UDB-se!E si kaloi disa sekonda, perseri hijet u ngriten larte.Ah! fatkeqsishte nuk dalloheshin qarte. Zemrat e kufitare folen.-E moje hene,a po na del nje çike tani?Me Thene drejte tashti kemi nevoje per driten tende! Hena degjoi zerin e ndergjegjes te zbuluesave.Ajo erdhi, ndriçoi token tej e mbanë.Atehere syte e rojeve te hekurta dalluan “miqte e nates”Ishin dy persona nje femer dhe tjetri djale.Si ka mundesi te futet femra ne keto pun.Dhe kur,naten..!Te jete çudi kjo?Mendja thonte jo!Te dy mbanin ne duar nga nje çamt E habiteshme ndodhte se edhe ata zbatonin forte mire kerkesat e maskimit.U ulen ne gjunje,vendi ku ndodheshin”miqte” nuk ishin maskuar si duhej Gjë që syte e shqi- ponjave i shikonin shumë qarte Mysafiret prisnin qe hena te futej në re.Por edhe reja ishte me kufitaret!
-Ndal! mos levizni.!Nderkohe patrulla e pare me shpejtsi doli parapa krahve e “miqve tinzak”.Shkelsat ishin te zgjuar,konsta-
tuan se nuk mundnin te shpetonin dares kufitare,detyrimisht ngr- ten duarte perpjete.Dy pale duar te fuqishme i mberthyen forte,i lidhen me pranga hekuri,i shoqëuan ne poste Per habi edhe hena ciklin e ndriçimit kesaj here e zgjati shume ”Mysafirja” e nates foli lehte,e mjaftushme per veshin e zbuluesave kufitare.
-Edhe hena qenkan me keta!pershperiti vajza
-Pyllin e kane per mburoje! u pergjigj tjetri me nje shqipe çale-çale.
Pastaj e kthyen Serbisht,perseri femra.
-Господин 'сам узалуд, (shqip) per zotin e kemi kote.
-Дале скинули гаће од сада! shqip( nga dale se i hoqe breket qysh tani)

Çfare ishin”miqet” nga shteti fqinje.?
Femra nje vajze e re,e bukur,floke te gjate dhe te zeza,vazhdonte vitin e fundit te shkolles se mesme S.Ndersa djali rreth 30 vjeç nga rrethinat e P...Gjoja pa pune dhe sipas tyre kane qene ne ndjekje nga sherbimi sekret Jugosllave. Pretendimet e tyre u neshtruan verifikimi te hollsishëm nga sigurimi shtetit Shqipetar U vertetua plotesishte ata ishin te derguar me mision te posaçem nga UDB Titiste
 

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen