Samstag, 14. Januar 2023

Faruk Tasholli: Akadamia e zuzarëve

Milazim KRASNIQI: Poezia humoristike e Faruk Tashollit i ka brenda vetes shenjat e aktualitetit shoqëror e politik të çrregulluar e të degraduar, të kombinuara edhe me shenjat e traditave shqiptare të deformuara a të harruara. Si e tillë ajo është edhe kronikë e edhe kujtesë. Ndërsa, sa i përket vargut poetik, ai oscilon ndërmjet metrit e ritmit të vargut popullor dhe vargut të poezisë së traditës, me synimin që të kuptohet e të pranohet më lehtë nga lexuesi. Përnga synimi që të jetë e angazhuar, poezia e Farukut është në njëfarë ndërlidhnie me frymën e poezisë humoristike të traditës, që kulmet e veta i ka arritur me Gjergj Fishten, me Ali Asllanin, me Rifat Kukajn, me Dritëro Agollin, etj. Faruku ka ngelë nga të paktët autorë qëndrestarë që vazhdojnë ta shkruajnë poezinë me tone e mesazhe humori, ndonëse në ambientin letrar pothuajse të përmbysur, brezat e rinj të lexuesve, të shkëputur shumë nga tradita jonë letrare, mund të ndihen të hutuar para kësaj poezie. Ndoshta është rast që të rinjihen me problemet e aktualitetit dhe me vlerat e traditës, kësaj here nëpërmjet një komunikimi poetik argëtues. Besoj se nëse ia nisin ta lexojnë këtë vëllim poetic, me pak vullnet do t’i bien në fund dhe do të ngelen të kënaqur me përvoja të reja të njohjes së realiteteve shqiptare, kësaj here me dioptrinë e humorit dhe ironisë.
     
Nexhmedin SPAHIU: Satira është vetë shpirti i kombit. Faruk Tasholli është Gjergj Fishta i kohës sonë dhe simbol i thjeshtësisë së Kosovës. 
RJEPENI NANËN
(Parodi sipas Nolit te madh)

Ç'asht ajo pa kunorë n'kokë
E rrëzueme shesh për tokë,
Flokëlëshueme fytyrëzanë
Që në kangë i thoshim nanë?!
Ç'asht ajo në diell e ngelun
Me lëkurën e përvjelun,
Ç'asht ajo që za s'po qet
Tek e rjepin djemtë e vet?!

Rjepeni e mos kurseni
Asht ngjitun mos i leni,
Zyrtarë grykësa të pangeshëm
Gjeneralë me ushtarë t'rrejshëm,
Mbahu nan-o rri krekosun
Para djemve t'armatosun,
Do me kmesa do me thika
Që s'i ndal turpi as frika!

Rjepeni e mos u ndalni
Asnji grimcë mos ia falni,
Prefektë rrenca rjepacakë
Deputetë o bothcullakë;
Ju ministra kavalera,
Ju që vidhni në tendera,
Ju që rrini krye shtetit-
E ia rritni pagat vetit!

Ç'asht ajo që ka ulë kry't
Kush i pari ia nxjerr sytë,
Seç po shtyhen kah me shky
Kush n'Europë e kush n'Azi!
Rrinë gojëlidhun akadamikët
Kur e çojnë zanin klerikët,
Sa shumë duron Nan'shkreta
Me djem mbetun te Mesjeta.

Rjepeni e mos pushoni
Se kështu veten forconi,
Politikanë e pushtetarë
Djem të dijes e ofiçarë,
Kush e zen i pari anën
Rjepeni me hez nanën,
Nga Pashtriku e n'Çakorr
Mos i leni vend as vorr!
POLITIKË PËR QEFI

Kur naj hoqi NATO anmikun prej shpisë
Sa shtirë u mësuem me frymë të lirisë?!
Ta rrahim grusht vetin kush s'na qiti prita
Gropa-gropa gjoksat i bamë për merita!

Mendja na u mbush se s'ka kund shqiptarë
Zoti e lëshoi dorën na ktheu n'legjendarë,
E t'i rrokëm kangët që na shkojnë për huji
Dil ku je fsheh dheut Gjeto Bsho Muji!!!

Sa shumë xhamadana u banë vija-vija
N'vend t'Aristotelit erdh Xhemajl Abria
Në Prishtinë nga malet  se ç'u  ulë Kanuni,
Kush pat nji hu gardhi na zuni përfun'i!

Po ky Hipokrati, ku na mbeti ku?
I dolën falltarët:Ti s'ki vend këtu!!!
Dhe iku i shkreti në Greqinë e lashtë
Kambkryq i la burrat në odat me kashtë!

Hajde t'i lamë odat ndryshe e don rendi
Ç'na u nisën burrat – turr kah Parlamenti,
Por „Stop“ tha Europa për burrat e ngratë
S'asht odë Parlamanti mos me hy as gratë!

Haj u zunë keq burrat u banë si rreth defi
Qysh me ba si deshtëm politikë për qefi,
Nëpër fakultete shpejt e zgjatën dorën
Veç me marrë diploma përzunë Pitagorën!

Si shkon politika pa tituj pa grada
Lum që kompjuterat shtypin dekorata,
Por tash u ndal koha si t’i bahet hallit
Na mbeti ky shtet birë në fund t’kavallit.
DITA SHQIPTARE

Mirë mëngjes! Si gdhitë, të dashtun shqiptarë?
A pa kush prej jush ndoj andërr të mbarë?
A sa i lajtët sytë ia nisët me sha me afsh
Ashtu si din shqiptari çdo gja  me ba rrafsh?!

A e nisët mëngjesin me orarin ditor,
Kafeneve të qytetit  me gotë në dorë!
Me biseda të nxehta së pari nga Turqia:
Kishë apo xhami po mbetet Aja Sofija?!

Lene bre Turqinë dilni kah Shqipnia
Për politikë të saj ku na mbet dashnia,
Kur liderët partiakë shahen sy më sy
Merr yrnek  Kosova na bahet Shqipni!

N‘Tiranë shkojnë debatet si turbo-makina
Ç’po çajnë mikrofona trimat nga Prishtina!
Çka thanë analistat mbramë për Mitrovicë
Kush nga ta ma shumë griu pordhë me sakicë?

Se kush nis me hov e kush stopon ligjet
Si thonë, plaka krihet e Stambolli digjet,
Kush me mbërri Europës kush m’u nisë i pari
Jo sot por veç nesër jep fjalën shqiptari!

Dikush shkel historinë tjetri i tall plagët 
Sa s’pëlcasin ekranet për pushtet nga jargët!
N’tribunë t’parlamentit nga kafenetë përballë
Si s’marrin deputetët mësim për rend e fjalë?

Ndokend e lodh kafja, ndokend e zen rakia
Kthehet kambë Kosova për pushim te shpia,
E pas darke televizionet sërish ndizen flakë
Kështu dita shqiptare lind e bahet plakë!!!
TË FALA GRAVE TË KOSOVËS
(Në kohë zgjedhjesh)

O ju të dashtuna, o ju të bukura
O ju pun‘tore , o ju krahflutura;
Kam pak të fala nga fundi i botës,
Për ju trimnesha, gra të Kosovës!

Hajde po e zamë se unë nuk jam burrë
Po ngomëni nji herë se s’më nguet kurrë!
Ju që mund ta sillni gjithë botën me dorë
Pse s’e ktheni mbarë veç atë trohë Kosovë?!

Juve që rrallë burrat iu marrin me t‘mirë
Mos u mashtroni votat me ju shkue lirë,
Ju që shpresat varni drejt në parlament
A s’u ngitë me burra tash e njiqind vjet?!

Sot ndyshuen kohët bota ka t`paprituna
Ç‘ na u mbush Kosova plot me gra të dituna!
Te kutitë e votimit në zgjedhje kur  t‘ shkoni
Vetëm gjininë tuaj, ju lus ta votoni!

Le ta merr vesh bota dhe burrat e përjargt‘
Se vetëm gratë Kosovës ia çojnë zanin larg;
Ato që Beogradit ia prishën keq projektin
Kur s’kishin ma armë tjetër, pos natalitetin!

Dilni gra Kosove, dilni gra kreshnike,
Bani qeverinë si jeni vetë besnike,
Hiqni prej hajnisë burrat në ketë shtet,
Se nuk ia vjedh nana bukën f’mijës s‘vet!

O ju gra Kosove ma t’bukurat në botë,
Niseni ni herë luftën me atë armën votë,
Do t’i shihni burrat tek çojnë kry‘ si huta:
Në ballë t’shtetit tonë kemi veç Teuta!!!
JERUSALEM

(Bisedë satirike me shkrimtarin dhe
diplomatin serb Vuk Drashkoviq)

Hajde Vuçe hajde, ku ma le karremin
A po e sheh tash mirë Jerusalemin?
Rrahe sa e rrahe t’u shurdhu‘ ai gong,
Kinë deshe Serbinë, Kosovën Hongkong!

Seç më erdhe pas kudo që unë shkova,
Jerusalem serb, thoshe, është Kosova!
Dridhe nëpër botë gjithë diplomacitë
Sikur veç ti vetëm i deshe jahuditë!

(Kujtove harrojnë t‘shkretët jahudi
Kur n‘Staro Sajmishte mblodhe 12 mijë?
Gjysmën n’Beograd therre rend me rend
Gjysmën për Hitlerin drejt n’Mathausen!)

Me shpatë drejt Kosovës ngjeshur afër çarkut
Ç’e shalove kalin e Kraleviq Markut;
Por Kraleviq Marku n’qafë t’i la do brenga
Kur ta mori kalin sërish kah legjenda!

Por tash bre Vuçe me mbeti një peng
Bashkë të shkojmë për kafe në Jerusalem!
Te Yll i Davidit botës t’ia vëmë fillin
Ti merre Kremlinin, unë Capitol Hillin!
CIRKU POLITIK

Majë maleve të Sharrit ç‘po bie nji tupan
A mbet kush n’Kosovë pa u ba politikan?
Sa për këtë zanat nuk duhet aq punë:
Kur bahet ai tjetri pse s’e provoj unë?!

Ma mirë me m’thanë thiu se qe ky i ngrati
Gjithmonë mbret i botës mbeti vetëm fati!
A të shajnë gazetat a televizori
Po cilin prej marres jashtë e qiti vorri?!

Flasin e përflasin  ndër dokumentarë
Njiqind komandantë veç për nji ushtar!
Se kur kujtojnë luftën k’ta t’anës paq’sore,
Hap vesh a po flasin a vetë janë nër vorre!

Se kush e vjedh luftën se kush e vjedh paqen
Dil e grahi punës s’ta mban mend kush faqen!
Kur sosen meritat, kangët e lavdisë,
Struket politika nën krah t’Perëndisë!

Thue ujqtë e vjetër u banë ujq të ri
Të parët  në Kishë të parët në Xhami!
Të parët te sofra të parët çojnë gotën
E hop popull-shkreti prapë ua qet votën!

Hajde Zot i madh na jep  pakëz shpresë
Kush premtoi ndryshimin tash sa i zumë besë;
Të dalim nga cirku se na u zu fryma
Po e fikëm zjarrin dro se na djeg bryma!
NA BUDALLTË E DIASPORËS

Na budalltë e diasporës
Rritë me mallin e Kosovës,
Seç i derdhëm lotët gurrë
Po që mend s’u mbushëm kurrë!

Si t’i mbajmë mendtë në kokë
Kur të shkretat shkojnë n’Kosovë,
Dhe s’e dimë jo çka na gjeti
Kur veç trupin mbajmë me veti!

Bashkë me mendjen tonë të ngratë
Andej udhë marrin paratë,
Me djersë tonën zbutet vorfnia
E meritat merr qeveria!

Dhe pushimet kur vijmë n‘atdhe
Tjetër emën kanë për ne,
N’shtëpitë tona n’troje t’parëve:
Po vjen “mu‘ji i budall've“!

Sikur s’ka kund plazhe n’botë
Na budalltë shkojmë n’Kosovë,
Dhe kur vijnë krizat, festat,
Prapë budalltë shtojnë remitentat!

Kot kryejmë shkolla, fakulktete
Shtojmë biznese ndër kontinente,
Kot Europës n‘rend të parë
Kur n’Kosovë mbesim budallë!

Dhe n’foltore parlamenti
Fjalë për ne pa kurrfarë derti,
Si budallë të diasporës
Që s’ia kthejmë shpinën Kosovës!...
TYMTARËT E PARLAMENTIT
(Për deputetët "Naftëtarë")

E nisën me syza me dhambë e dhamballë
Për fundjavë ne Bogë per festa n'Prevallë,
Bash sikurse minit që n'qafê i bie maca
Nē emën të popullit ç'u turrën kah kaca!

Me stil t'Ali Pashës Stamboll e Janinë,
Adresat n'provinca, trupin nê Prishtinë,
Ku iu mbeti kryet kambët ku i kanë?
N'trap i kanë qitë punët, kuajt në revan!

Shihni Parlamentit çka vjellin tymtarêt
Deputetë naftasha kush dolên të parët?
Kush i nxori shifrat kush i zbardhi pistat
Me emna kreshnikësh ç'u randuen listat!

Nga qynga veturash tymi fushës del
A vjen erë qymyri a digjet dizel,
I ka fajet populli që s'ka dru për veti
Keq me pelë për dore u zu deputeti!

Qielli i Prishtinës rand me tym u nxi
Ku mbetën paratë ku t'blejmê energji?
Me fëmi kërthi si të mbahet shpia
Pare hanë motorat, fjalë han Qeveria!
O MOJ SHQYPNI…
(Parodi alla Pashko Vasa)

O moj Shqypni e bukura Shqypni
Ç’burra llaskuca faqen ta kanë nxi?!
E rend me rend o Kështjellë gratçore
Kush mbërriu i pari t’bani shkërdhatore!

Kush ta shiti tokën me sllavët kumbarë
Vend i bani vetes n’piedestal kombëtar,
Kur thikat pas shpine dolën në shesh
Eh, k’ta kosovarët si nuk marrin vesh?

Këndoni ju vasha këndoni ju gra
Si ju kanë mësue t’këndoni pa pra,
Se veç kanga n’jetë e mban gjallë shqiptarin
Si në histori të mbramin dhe të parin!

Sall kryeministrit mos ia ngani kumbarën
E zotnon kallashin ma mirë se kitarën,
Jashtë e qet kangën, andrrën mban për veti:
Me i gju shqiptarët si keca kah deti!

Qysh me i pru sllavët nëpër monopate
Si ranë në Ballkan tu lanë pas Karpate,
Qysh me i ra Korçës me valle nër tupan
Me fitue betejën si n’Gazimestan!!!

U ba çka u ba punët po shkojnë zvarrë
Ku i mbetën popullit disa baballarë?
Turr me intervista me ia çel udhën,
A ç’dreq i ngulfati që gojën e rrudhën?!

O moj Shqypni e bukura Shqypni
Ç’burra llaskuca n’kurriz t’kanë thy?
Ata që kah Parisi po e ngrehin zanin
Mos me e lanë vetë Esad Pashë Toptanin
DHIA E MAREFCIT

Dhia e Marefcit zbriti në Prishtinë
E po ecë me naze ngadalë trotuarit,
E lodhun e shkreta pa përdorë makinë
Kërkon në mos has dyqan të floktarit!

Ç’të duhet floktari mori kafshë e malit?!
Ndjehet se e tallin zonjat me shikime;
Ju që lidhni flokët bash si bishti i kalit
Pse i tallni shoqet me frizurën time?

Në ndejat me kafe kur shfaqni frizurat
Vjen emni i im në kulm të sikletit,
A nuk i m‘suet keq me folë edhe burrat:
Kush t’i preu flokët si dhi e Marefcit?!

Edhe unë frizurën, thashë, ta baj si ju
Së paku t’i ngjyj pak kimet e shpinës,
Se edhe burrat po i ngjyjshin kështu 
Flokët thinja-thinja në mes të Prishtinës?!

Dhia e Marefcit sheshit rrak e tak
Me thundrat si take ecë për mrekulli,
Po thotë vetë më vete pse nuk kthehem pak-
Të rri n’parlament a në qeveri?

Dhe si zonjë niset drejt kah parlamenti
Te kambët e kalit diçka nuk merr vesh
I k’qyr n‘vitrinë brinat a i ka me veti
A mos ia ka marrë ai kalorësi n’shesh?!

N’derë të qeverisë e ndalë policia:
Këtu nuk lejohet me hy dhen e dhi!
Po pse ma ndaloni, nervozohet dhia,
Du me i pa në zyra krejt çobantë e mi!

Kthehet me dëshprim udhës së Marefcit
Tu kalu çdo breg tu kërcy çdo gropë,
Në Prishtinë s’kish lule, dru as erë të gjethit
E krenohen burrat:Na jemi Evropë!!!

Freitag, 6. Januar 2023

Gjerdan me poezi nga Haxhi Muhaxheri NËNA DHE ATDHEU

Nëna dhe Atdheu
Atdheu dhe Nëna
Janë dy pole
Që pėrkundin një flamur

Po po
Nëna është Atdhe 
E Atdheu…
Atdheu është Nënë

04. 05. 2022LUTJET E BABAIT

Sa herë përmendet Rahoveci
kujtoj babain tim Bajramin
që për çdo mëngjes
bënte një lutje 
(lutje krejt të pazakonshme)
përderisa shpëlante fytin
me lëng rrushi

E diku atje
atje në një cep të e atdheut
flinte dielli mbi hardhi

19 Maj 2022
LUFTA

Sa herë që qielli 
ndizej prej vetëtimave
dhe njëra pas tjetrës
zbrazeshin rrufetë
nëna vraponte 
të mbyllte dritarët e shtëpisë
që e keqja t’mos hynte brenda

- Luftë e madhe bahet biro
thoshte ajo

Dhe lutej e lutej e lutej
që dragonjtë
të vrisnin kuçedrën

Pastaj 
degjoheshin kambanat
dhe dielli befas çelte sytë

23 Maj 2022
HEROI IM

Ai dukej bash si një vigan
dalur prej legjendave

Kishte sall nje plis 
nje flamur e një atdhe 
dhe s’i duhej asgjë tjetër

Mark Avdyli i Ndreajve
trup me trup
ndeshej me bajlozët
dhe më sy shuante rrufetë

25 Maj 2022
GRUAJA DHE DETI

Sa herë që vë kokën
mbi gjoksin e një gruaje
më hapet vetëtimthi
portë e qiellit
dhe para më shfaqet 
derë e parajsës

Sa herë që puth valet e detit
befas më del para sysh
imazhi lakuriq i një perëndeshe

Dhe sulem e sulem e sulem
dhe zhytem e zhytem e zhytem
dhe çartem e çartem e çartem
por fundin deitit kurrë s‘ja gjeta  

Sa i vockël më duket vetja o Zot

Qershor 2022
TË MALI TOMORR

Aty 
natë për natë
zbresin perënditë
për të bekuar priftërinjtë
që fshehurazi vranë veten
porsa groposen
(thellë - thellë
tej zemrës së tokës)
arkën e besëlidhjes

26 Korrik 2022

DËSHIRË

Tri ditë jetë
kisha me i dashtë bre
sall edhe tri ditë
me t‘pa 
Ty
o Rezelindë
si zgjoheshe
mëngjeseve

(atje 
në Dibër të Madhe)

përderisa dielli
prajshëm 
shihte ëndrra
mbi liqe

19 Nëntor 2022

AJO DHE MEDVEGJA

Më shfaqen ëndrrave
duke shpëla plagët
në Lumin e Lotëve

Dridhem
ethet më zën
humb dhe shikimin

Pastaj
si krismë qielli
më vjen zëri i Minës
dhe papritmas
para më del i madhi Zot
duke vizatuar
faqës së dielltë
harten e atdheut

19 Nëntor 2022
VEZËT E DJALLIT

Ka vite e vite
që kërkojmë
vezet e djallit
(gjithandej)
rreth e rreth 
shtëpisë

(ti thyejmė
një herë 
e përgjithmonë)

por fshehur keq i ka
qerratai
si gjën dot njeriu

Shpėtoje o Zot Arbërinë

23. 11. 2022
BIJA E MEDVEGJËS

Lidhur i ka 
rreth qafe
perënditė

Errë e ndritë
kurdo

Thonë dhe Zeusit
vjedhur ia ka magjitë

Hëna do lind hero

23.11.2022
ZERO

Një zero e madhe
po sillet universit

Dreqi e marrte

Shumëzoje
si të duash

Zero prapë mbetet

23.11.2022
JEMI NJË

Po po - një jemi 
përbesë - jemi një
sa herë qëllojmë
që të jemi dy

Zero e madhe
thyhet syve të gocës
që mė fije floku
qëndisi flamurin

E diku përtej hënës
bëjnë gjumë të rehatshëm
kujtimet e diellta për Atlantidėn
dhe plisin e bardhë të Zeusit

28 Nëntor 2022
LULE ME AROMË MEDVEGJE

Sa herë që ëndrrave 
më shfaqesh Ti moj
në sytë e zemrës 
mbin një tjetër lule
dhe dielli ulet prajshëm 
mbi çatitë e parahënorëve

Mbijnë e mbijnë lule
lule me aromë Medvegje
dhe në galerinë harresës
(diku të Mali i Tomorrit)
zë e flet arkë e besëlidhjes

14. 12. 2020
HYJNESHË Ë MEDVEGJËS

Ti moj
ke lëshuar rrënjë
thellë brenda meje
bash si një lule parajse

Bën jetë të rehatshme
hapsirës së shpirtit tim

(në çdo frymëmarrje
në çdo rrahje zemre
në çdo pikë gjaku)

Hyjneshë e Medvegjës

22. 12. 2022

Mendime për poezinë "Lule Medvegje" të poetit Haxhi Muhaxheri


Shkruan: Mehmet RREMA

Misioni i poezisë, i kësajë pjesë të rëndësishme të artit, është që nëpërmjet fjalës së bukur, të hyjë në shpirtin e lexuesit, të ngjallë tek ai emocione të bukura, qofshin këto dhe emocione që shprehin dhimbje. Kjo nuk ka rëndësi. E rëndësishme është që ato të vijnë si pasojë e njohjes së mirë të një realiteti, nëpërmes fjalës, përshkrimit me vërtetësi të një panorame apo ndjenjave; gëzim apo hidhërim. Nëse poeti ka ditur t'i paraqesë këto me vërtetësi reale, ato do të depërtojnë në shpirtin e lexuesit dhe do të zgjojnë ato ndjenja, ndoshta të fjetura, ndoshta në gjendje heshtje, por që janë në pritje të një shkëndije, për të krijuar atë gjendje shpirtërore të lexuesit, të ngjashme  me atë të poetit në çastin kur ai mori frymëzimin për të shkruar. Nëse arrihet kjo kur lexuesi paditur të ketë përfunduar së lexuari një poezi, ulet e mendon dhe para syve të mendjes i shfaqet e njëjta tabllo që ju shfaq poetit, atëherë poezia e ka arritur qëllimin e sajë, është përqafuar nga lexuesi dhe i ka dërguar mesazhin që poeti kishte për qëllim. Ashtu si gjithë artistët tjerë dhe poetët, dalë nga gjiri i kombit të tyre, në mision kanë ndërgjegjësimin e lexuesve, në mënyrë që ata të radhitet krah forcave përparimtare. Këtë mision e kryen shumë mirë poeti ynë Haxhi Muhaxheri.

Në poezitë e tij me pak fjalë dhe shumë mendime ai është një zë i fuqishëm, i cili i këndon vendit dhe kombit të tij. Ai nëpërmes poezisë së tij, e cila, padyshim është një gurë i gdhendur bukur në monumentin e poezisë shqipe.

Ndjenja e tij poetike realizohet brenda strukturës ritmike dhe figurave të vargut. Kjo është mënyra poetike për të bashkëjetuar me dukuritë, fenomenet, objektet që e kanë frymëzuar poezinë Haxhi Muhaxheri. Gjuha poetike e poezisë së tij është ndërtuar mbi bazën e metaforës, një metaforë e zgjedhur me kujdes dhe ndëtuar mbi bazën e truallit patriotik ku është rritur dhe frymëzuar poeti. Kosova, duke qenë një trevë ne bukuri e pasuri të shumëta natyrore, ka qenë gjithnjë  një lule në ëndrrat e korbave, të cilët e kanë ëndërruar tavkenë të tyren me çdo mjet e kusht. Nga ana tjetër, ky popull heroik, ka pasur rezistencën e tij të pashoqe, kundër pushtimit, zhdukjes apo asimilimit.  Kjo rezistencë heroike ka qenë tabani ku janë frymëzuar heronjt dhe artistët. Ndoshta kjo është arësyeja që Kosova në çdo kullë ka një hero e në çdo vatër ka një poet, i cili nuk resht së kënduari heroizmave të popullit të tij. Duke qenë se ju ka dashur të përballet me armiq të egër të çdo shkallë të egërsisë, popullit, e bashkë me popullit dhe poetëve, u është dashur të përpunojnë leksikun, në mënyrë që të mos bëheshin objekt i persekutimeve. Në këtë kontekst, metafora qe ajo që i ndihmoi për të shprehur sa më bukur idenë e tyre. Metaforat janë si të thuash baza mbi të cilat njësitë e tjera semantike të përçimit të ideve dhe ndjenjave që përcillen, imazheve që formohen etj. Metafora e Muhaxherit shpreh mjaft bukur botën dhe psikologjinë e shqiptarit në të gjitha trevat ku jeton, madje ajo ka krijuar një marrëdhënie të ngushtë me lexuesin

Krijimtaria poetike e Haxhi Muhaxherit është e pasur me mendime dhe filozofinë e popullit tonë. Poezia e ti, është e thellë në mendime dhe e gjërë në hapësirë  duke përfshirë gjithë hapësirën ku jetojnë shqiptarët duke u bërë kështu një poet i përqafuar nga të gjitha trevat, pasi si vetë u këndon të gjithëve. Ajo shpesh ngjan si një bisedë e qetë, ulur në majë të një kodre, ku para syve i shfaqet e pafundme, e bukur, e mahnitëshme, e magjishme hapësira shqiptare, ku mund të ulen vetëm "Parahënorët".


LULE MEDVEGJE

Sa herë që ëndrrave 
më shfaqesh Ti moj
në sytë e zemrës 
mbin një tjetër lule
dhe dielli ulet befas
mbi çatitë e parahënorëve

Dhe mbijnë e mbijnë lule -
lule me aromë Medvegje

14. 12. 2020


Sa herë që ëndrrave më shfaqesh… Sa herë më shfaqesh… Është diçka, diçka kaq e rëndësishme për poetin tonë Haxhi Muhaxheri, e cila i shfaqet në ëndërr, i paraqet në imagjinatën e tij kur është zgjuar, i sjellë para syshë, sigurisht panorama dhe ngjarje, të cilat, në gjendje, herë të fjetura, herë gati për të shpërthyer në britma të fuqishme, saqë do të bëjnë malet të dridhen, do të bëjnë tokën të ulërinë nga dhimbja, drurin të thahet e gurin të çahet, por vetëm njeriu, njeriu i fortë, më i fortë se shkëmbi, njeriu poet, poeti Haxhi Muhaxheri do të duroi. Poeti bije të flejë, por gjumi nuk e zë, dhe kur e zë, e bën të trazuar. E bën, sepse atje larg, larg, por shumë afër brenda shpirtit të tij, ndodhet një copë atdhe mbi të cilin, janë ngulur thellë dhëmbët e helmeta të bishës, është Medvegja, është shpirti dhe ëndrra e poetit. Në Medvegjë dielli nuk mund të lëshojë as dritën lirisht, as ngrohtësinë, sepse krahët e korbave të zi ja kanë zënë rrugën dhe Medvegja ka vetëm ftohtë. Medvegja, qysh se erdhën korbat, jeton ditët, vitet, dekadat shekujt e akullit. Në atë tokë dëgjohen vetëm zhurma shurdhuese e hapave të rënda të bishave, bijtë të djallit.
"Sa herë më shfaqesh në sytë e zemrës"... Medvegja me problemet, dhe privacionet e sajë, me hidhërimet dhe gëzimet, është pjesë e shpirtit të poetit Haxhi Muhaxheri. Ka hyrë dhe i del para syve të zemrës, ashtu si një jetim, mbetur pa nënën e tij që endet rrugëve duke kërkuar pak dritë, pak ngrohtësi. Por drita dhe ngrohtësia janë aq larg, sa e bëjnë poetin tonë të lëshojë piskamën për ata, të cilëve, veshët ende nuk u janë shurdhuar. Ajo tokë e bukur, bekim i vetë Zotit Diell, ai popull i martirizuar, i nëpërkëmbur, jeton ditë të errëta. "Dhe mbijnë e mbijnë lule…lule me aromë Medvegje" thotë poeti duke ndezur një flakadan shprese. Vetëm shpresa e mban gjallë, i jep forcën për të duruar dhe shikuar drejtë së ardhmes

Seç më erdhi në mendje poezia e famëshme e poetit tonë të rilindjes Pashko Vasa
"Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem përdhe,
Shkon bota sipri, me kambë, të shklet
E nji fjalë t'ambël askush s'ta flet". 

Kërkon Medvegja një fjalë të ëmbël, për t'ja zbutur disi plagët e rënda, por kujt, përveç poetit mund t'i shkëputet një pikë loti, kujt mund t'i rrahë zemra njësh me zemrën e Medvegjës, kush mund t'ja njohë plagët më mirë se poeti. Medvegja herë shikon nga Evropa, t'i thërrasë ndërgjegjes së kalbur, të rishikojë gabimet e historisë dhe t'i rregullojë, herë shikon nga trungu, të shkundet nga letargjia dhe të hapë krahët për t'a futur në gjirin e saj, sepse është e drejta e vet. Pret Medvegja, por … pak janë ata që ja njohin dhimbjet popullit të martirizuar të kësajë krahine.

"Unë, biri yt, Kosovë t’i njoh dëshirat e heshtura,
t’i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me shekuj,
t’i njoh vuajtjet, gëzimet, vdekjet,...". 

Kështu shkruante poeti ynë i shquar Ali Podrimja duke ndjerë dhimbjet e forta për Kosovën, Kosovën martirë. Dhe sot pas kaq kohësh, një tjetër poet thërret me zë të lartë "Sa herë më shfaqesh, Ti moj… në sytë e zemrës" I shfaqet bashkë me dhimbjet, me "dëshirat e heshtura" me "erërat e fjetura". Ti moj…i drejtohet pa e fshehur dhembjen e madhe, e cila e shtrëngon mu në zemër aq  sa si nxjerrë këtë thirrje, e cila i buron nga thellësia e shpirtit "Ti, moj', Ti moj që historia të paska rezervuar vetëm dhimbje. Po pse moj, pse vallë vetëm Shqiptarët qenkan të destinuar të vuajnë kaq shumë?!

Dhe më tej poeti ynë Haxhi Muhaxheri, duke i kënduar Medvegjës -"mbin një tjetër lule"- Mbin një lule në sytë e zemrës së poetit sa herë që në sytë e zemrës apo në ëndrrat e tij të shumta i shfaqet Medvegja, para poetit tonë shfaqen lulet që mbijnë njëra pas tjetrës duke mbushur livadhin e shpirtit me aromë Medvegjes. Ndërsa dielli, Perëndia e etërve tonë, më në fund, i mahnitur nga kjo bukuri, ulet për të pushuar në panoramat e bukura të kësajë cope të atdheut tonë, të kësajë cope të martirizuar në shekuj por kurrë të dorëzuar, kurrë të lënë në harresë nga poetët tonë të nderuar. Kurrë nuk e le Haxhi Muhaxheri.

20 Djhetor 2022