Dienstag, 16. Juni 2015

Agim Gashi Drenica - Në Bajgorë, si në Vlorë...


Agim Gashi - Drenica

NE BAJGORĒ - SI NĒ VLORĒ

Erdhi baca Isē
Me kobure e plis,
- I madh si lis.

Si lisi n'mal
I heshtur, pa fjalē
Si gjithē vertikal.

Nēpēr Shqipēri
Trup e tērthurē
Me flamur si dikur.

Hipur mbi kal
E tha veq njē fjalē
- do t'shkoj nē Shalē.

Kalin e ndali me fren
Kur erdhi nē Prizeren.

N'Dukagjin u ndal pak
-Iu kam vēllezēr me gjak
Shpesh me keni ba konak.

U ndal dhe n'Prekaz
Shkiet, tha:
Qenkan ba gaz.

Frerin ia terhoqi atllarit
Te kulla e Adem Jasharit.

Kur arriti ne Bajgorē
Erdhe kētu tha i thonē Vlorē.

Qe t'pushosh u shtrive o trim
Afēr kulles tuaj - nē Boletin.

Pô, si jemi nuk na vete
Ndoshta s'te pelqeu si na gjete?!!!

__________
Shënim i Redaksisë: Autori Agim Gashi - Drenica, bashkë me poezinë na e ka derguar edhe ketë pikturë me pamjen e Isa Boletinit mbi kalë, por jo edhe emrin e autorit të pikturës. 

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen