Dienstag, 5. Juni 2018

Buqetë poetike nga Fran Tanushi

Fran Tanushi

Nga libri "Shkalla e Diellit"

SHKALLA E DIELLIT

në një vend
atje diku mes bjeshkëve
ku dielli lind vonë
e herët perëndon
është dhe një shkëmb
në formë të germës „V“
shkalla e diellit i thonë

në kohët e lashta
kur nuk kishte kalendar
malësorët matnin motin
me diellin në shkallë

dhe kur ajo „V“ binte 
te shkëmbi i rrëzuar
aty
kur dielli puthte atë rrëzimë
vendësit thonin 
erdh dita e ver‘s

është e shtata ditë 
pas të shtatit mars
dita kur verë markja
nëna ime
u bë NënëDY DASHURI

Në një tavernë në qytetin e lindjes 
të një buzëmbrëmje të qetë verore 
poeti me të birin kuvendon

Kush të pëlqen më shumë Jozef 
Gjakova a Augsburgu

Gjakova qytet mbi Krenë 
me Dri dhe Erenik përbri
fusha e kodra përreth

Augsburgu i lashtë
me lumenjtë Leh e Vertah
në një fushë të rrafshët

Në të parin lindi nëna e Nënës Tërezë
në të dytin baba i të madhit Moxart

Të dyja janë të bukura babi
dhe për të dyja ndjej dashuri

Në Augsburg lindi Bert Brehti
në Gjakovë i podrimesi - xhaxhi Ali
Në njërin kam lindur dhe unë 
e në tjetrin ke dhe lindur ti
SHTEGTAR

ti që shkele shumë rrugë të botës
por malli të ktheu atje ku u linde
e sheh atë Shtëpi atje

në atë oborr të gjerë
me dyer nga lind dielli
e me dritare që vrasin terrin
nga lindja në perëndim

mes atyre pemëve të llojllojshme
ca të prera ca të rrëzuara
si piktura në kornizën e thyer
mbështjellur me hardhi
si me vargje poetike

në të dikur jo shumë moti
kanë jetuar shumë njerëz
dhe një poet i bjerrë fatit
që maceja e zezë udhën ia preu

sot zërat në të janë rralluar
barin oborrit hëna po ia djeg
e dielli ka nisur të soset
TITULLI JE VETË TI

e di se Ti ke diell mbi krye
e prush votre për brinjë

e kam ditur qëmoti
se ti i pjek bukët më të shijshme
për gjithë të shkapërderdhurit
që iu dhe
dhe i do në gji

e shoh
me sytë e zemrës së përvëluar
oh
me sa dhembje e shoh
se si
ti
kërrusesh përditë
me pritjen e plumbtë në shpirt
KU MBET DASHURIA

kot e kërkoni dashurinë 
ajo ka ikur
labirinteve të jetës

dikush ia dha e tha
e rrëmbyen poetët

e futën në vargje
e kthyen në këngë
e gjëmën ia bënë

e fshehën
mes kopertinave të librave të trashë

prej të zezave ta shpëtojnë
PRITJA E VONUAR

edhe sonte
ashtu si mbrëmë
tërë kohën nuk u bëra rehat
ndjeva se pritja u vonua
dënesja zvarritjes trasenë ia shtroi
pashë
tej dritares xhamthyer
kur diçka
drejt qiellit u ngrit
e pasi shkundi retë e rënduara
tek unë Ra
TI QË MË VJEN E IKËN ME NATËN

shfaqesh si një vetëtimë 
rrufe në qiell pa re
yll i shkëputur në mesnatë

mbrëmë m'u diftove në ëndërr
mendova se të kam pranë
e mua më doli gjumi

të kërkova gjithë ku munda 
t’i mbaja në mend vetëm sytë
humbe si një pikë uji në det

ëndrrat i more me vete
brenda qiellit të syve tu
edhe sonte mbeta vetëm

jeta s'qenka ëndërr
ëndrra një oqean i pafund
çelësin e portës dëshirave ua fsheh
EKZODI

sa çuna qe ikën edhe këtë vit
pa bujë e pa zhurmë
prej qytetit tim të rralluar

e harruan nëpër bulevarde
njomakët e rrugëve të kalldrëmta
fëmijërinë e tyre plot gjallëri

vrapuan strehëve të metropoleve
për një jetë me vasha veshur allafrënga
e minifunde të hapura në mes

në kërkim të mollës së artë
prej kopshtit të fshehur nga dielli
të një vjeshte të ardhur vonë

vajzat belholla përkundin ëndrrat
me mërzinë e pritjes së gjatë
të një kohe që nuk duket kund
PSHERËTIMË NË ERRËSIRË

në thellësinë e një nate të errët
yjet u tretën në lartësi

për çudi dhe hëna ra të fle
kohë e mbytur në mërzi

shpirti i parehatuar rrotullohet  
sipër një dysheku të ri  

pabesisë iu vranë epshet
ëndrrat u zhveshën një nga një      

psherëtimat e dhembjes rriten   
natës duke ia vrarë qetësinë
RRUGA E GRAFITEVE TË GRISURA

ëndrra të këputura në mes
enigmë e fshehur në pagjumësi 

me petka të leckosura veshur
 shtatit ia mbështjellin pafajësinë

në shoqërim të gjykuesve të mëkatit
tatëpjetës numërojnë shkallët e fatit

rrugëve me grafite të grisura
jetës nën këmbë ia grithën tokën

s‘e di se cili tha për ta diçka 
e flijuan veten për të sotmen
RITI I FLIJIMIT 

rrugëve plot me gjemba mbushur
nën këmbë të zbathura gjakosur 
pluhurin moteve ua kam shkundur

në uratim të fatit të (pa)shkruar
himnin e vdekjes mortit ia këndova
si të ishte këngë e fisit tim të lashtë

s'jam mësuar me ligjin e nënshtrimit 
nga erdh ai që mbolli këtë farë
trishtueshëm në vete e ndiej kujtimin

koha e mbushur me përjetime
edhe lisat i plaku i bëri të brishtë
përballë motit t'sertë fatit iu përkulën

kurrë s'do t'ia mësoj ritin flijimit
atë rit të lidhur me mëkatin jetim 
ku jeta vdes e vdekja lind
TITULLI I HUMBUR

Gjithnjë e më shumë po ngushtohesh
për masën e kostumit të ri
të janë tkurrur dhe telat e zemrës
a të mbeti kund vend për dashuri

Nëse ndonjëherë edhe do të vdesësh
kjo nuk do të vijë nga shëmtimi
ty do të të vrasë bukuria jote
mohi i dashurisë – mallkimi

Ti je shumë e bukur për t'u dashur
madje dhe ty ajo të tremb
ruaje vetë dashurinë sa jetën
mos të ta vrasë bukuria - dhëmbë

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen