Donnerstag, 8. März 2018

Buqetë me poezi nga Sadik Krasniqi

Sadik Krasniqi

NATA E POETIT

Nata e poetit 
nuk është nje vijë e zezë
e vizatuar nga dorën e ngathët idioti
nuk është dremitje e deves nën palmë
e as vetëm udhë udhëtimi e hënës së vdekur

Nata e poetit
është një kafaz i qelqtë
i krisur shtatë e shtatëdhjetë herë
nga gishti i unazës së fildishtë
e dalja në hone kohe të përndritura amshueshëm

është ikja e tij 
në malin e Sinait te flaka e shenjtë
e herë te hiri i Trojës së mjerë
deshifron hieroglifet e heshtura
pranë Sfinksit të stepur

me Diskun e Efesit kalëron shtigjeve deri në Aleksandri 
lexon fletët e djegura pranë detit në pikëllim
e lë një plis te hija e Aleksandrit

nëpër gurët e prushtë ngjitet te Gjergji në Krujë
puth altarin e thotë me zemër uratën

me pluhurin e udhës së mijëra vjetëve
pak pushon te varri i nënës
dhe a lë një lule nate 
e një lot te guri i kresë të vetmes motër

hyn në tempullin e dashurisë
vashës së dashur ia puth buzët e gojës 
ia le trendafilin mbi gjinjtë e fjetur

e para rrezës së parë të dritës 
i bie me pëllëmbë atit vetëtimë
shtrihet pranë gruas
shtiret se ka fjetur si i vdekur

Nidda, dhjetor 2017
ALKIMIA E NËNËS

Nëna nga gjiri i shkretë
nxori korën e thatë
shpirti mori udhën e bukës
deri te vera plot me erë kalliri

gërvishti gurin e pikëllimit
në plasën e etjes bulëza ranë
udha e ujit u blerua
deri te liqeni bebëzëhënë

nënës i shkoi buza në gaz
e u hapën portat e dritës
sytë i pikuan lot mallëngjimi
për qiellin e çelë

ende malli më çon te guri me shenjë gishtërinjsh
shoh kalli gruri mbi varrin palmë të nënës
në atë fushë të blertë

që me fije bari qep liqenin me qiellA KA MARRË FUND LUFTA

Fqinji im Hansi
derën e çel me këmbë
në drurin e krimbur
trembet papagalli i rrjepur
në dhomën e vetme 
dëgjon muzikë dy llojesh
e këndon një marsh të vjetër
fle me çarçaf të rrudhur
sheh ëndrra të trishta
një pikë ujë i lyp gruas së vdekur
me çehren prej meiti
më përshëndet në shkallë
e më pyet a ka marrë fund luftaNATA E NËMUR*

Një dele e bardhë
dy dele 
tri 
tridhjetë dele të bardha 
një lumë i bardhë dele
kalojnë shtegun 
hyjnë në lëndinën e blertë

fërfërimë perdje e ëndrrës

Një ujk
dy ujq
tre 
tridhjetë ujq ngjyrë gri
një lakuni
dalë nga mjegulla e lëndinës së brymtë

ulërijnë ulërijnë mistershëm 
nën hënën e kuqe

e sytë e mi 
kandila të ndezur
në këtë natë të nemur
ëndrra hi

*Kur s'ke gjumë, thonë numro dele të bardha !...

Nidda, shkurt 2018E MJERA IME

Nga duart me dorëza të zeza
e mjera ime e dashur
zgjidh
gacat e ndezura a majën ftohtë të thikës
për sytë e tu të butë
zgjidh
për hirin e syve tu të bukur
majën e ftohtë të thikës a gacat e ndezura 
e dashura ime e mjerë

Nidda, janar ´18IMAZH NË SHI

pini ju disa hurba kafeje
sa të shkoj deri te ajo mbrëmje
me atë shi të prajshëm

pas atij filmi që s´ia dita titullin
ecëm nën atë shi të urtë
e u ndalëm po te ky vend
ajo me gishtërinjtë e fildishtë
përmallshëm mblodhi flokët e lagura
fytyra dritë i bënte
kurrë s´é harroj atë bukuri
në ata sy

u puthëm u puthëm u puthëm
dridhërima kishte në gji

edhe në më pafshi me bisht syri
buzën që më dridhen
e ndonjë lot në sy

bëhuni se nuk më vëreni

ah as filxhanin e kafesë 
ende fare s´e kam prekur 
se gishtërinjtë më paskanë mbetur
në flokët e saj të lagura

në atë shi të vajshëm
NËNA BISEDON ME SENDET

Ku e keni gojën
duart ku ju mbetën 
sytë e bukur
flokët e zeza 
këmbët e lehta
ajo frymë e beftë

nëna filloi të bisedonte me sendet *

me lugët e heshtura
pasqyrën e zverdhur
krehërin në tokë
fyellin e varur në mur
sandalet e vogla të verës
rezën e ndryshkur
shkallët

nëna bisedon me sendet e shtëpisë
dhe qan
lotët vagullojnë imazhet e sendeve 
i shfaqen mirazhet e fytyrave tona 
pëmallshëm i zgjat duart dhe qesh

*varg nga një tregim i David Albaharit

Nidda, 2016
ECJE MBI GJETHE

Që ata mos të zgjohen
pritën të më zënë në udhë
e të më pyesin me gjuhë dheu
ku shkon ti në këtë muzg 
pranë amshimit tonë të zi

hapat e mi heshten nga gjethet e rëna 
që kanë lotuar shi vere
si sytë e blertë e të zi

unë kaloj pa vërejtur asgjë
veç këta gurë të mistershëm 
dhe një ylli që bie përndritshëm 
diku ne një galaksi

Nidda 2016KORALE TË PËRJERMËTA

Ecim mbi bar me këmbë të marra
mbi flokun tonë të llamarintë bie shi i imtë
shikojmë ylberin me sy të qelqtë

miklojmë zogjtë me gishtërinjtë e vdekur
vallëzojmë pa muzikë vallen e krahëve të këputur
në plagë me gjak të kaltër bie brymë

qeshim deri në kupë të qiellit
e pa pikëllim hyjmë në ujin e vdekur
bëhemi krejt korale të përjermëtaÇARLI

Indiani me emrin e rrejshëm Çarli
i zi dhe i mistershëm si nata
mistik si fisi i tij i lashtë
i shpejtë rrufe e dinak si prita
në duart e tij prej hume
ma merr dorën time të bardhë
në pëllëmbën time që dridhet
lexon hartën e fatit tim
profecinë e zymtë
“gjatë gjatë s´do të kthehesh nga ke ardhur”

pas shumë e shumë vitesh
në verën e thatë
putha (at)dhe nga kisha ardhur
babai ishte bërë bar
me erë temjani të djegur

indianin me emrin e rrejshëm Çarli
kurrë më nuk e pashë
e pëllëmbën e dridhur s´mund ta heq
nga duart e tij prej hume
SHTËPIA E HESHTJES

Në shtëpinë e heshtjes
frymë e trishtë
sendet krejt pa shpirt
me hijen e ikur

në unën e mekur
prush i zi
me gishtërinjtë e verbër
prek zemërimin e vetmisë

e në derë
ethet më zënë
s´mund ta kaloj as pragun e mjerë
plot me bar të nëmurKREJT NJË

I verbër syri yt i bukur
e pështyrë në gojë

faqe e nxirë
çjerrje pa zë

blerim i kallur
i lumit të shkretë

në shtizë 
flamur i glasitur

hyjneshë 
me qyqe në krah

qielli përtoke
balta mbi re

krejt një
për zemrën e plasur

Kosovë, kallnor 2o16TKURRJA

Maje gishti jemi bërë
si ta kruajmë një bengë ne faqe
çelim qiellin në kornizë

kemi varur veten 
si cengë e bardhë në tel të zi

secilin që na bie në sy e përshëndesim
si nga dritarja e treni të shpejtë
që lëshon fishkëllimë gjarpëri 
për në stacionin e panjohur
dhe s´e dijmë se dikush a na pret
AJO NË PASQYRË

Për çdo natë
në dhomën 07
ajo
del nga vetja 
si nga këmisha e natës
hyn në kornizë
e tëra bëhet sy
shikon vetën e zbrazët
sa t(m)err e ferr
ai hon i zi

Nidda, janar '18AI DO TË KTHEHET

Ajo përherë pyeste
sa është ora 
përgjigjen kurrë s´e priste 
e në dorë mbante orën e pakurdisur
orën e sh(tr)enjtë

kornizës së verdhë 
ia kishte thyer pasqyrën

u ikte xhamave të sheshit

të gjithë e dinin refrenin e këngës së saj
kënduar përmes dhëmbëve të rënë

kthehet ai kthehet sa të delë pranvera
posa të përfundojë kjo luftë e shkrtetëPO IKIN

Po ikin 
për ditë
përtej perdes prej dheut 
ata që më duan
ata që gëzohen e pikëllohen për mua

e vdekja ime 
s'do t'i bie ndërmend askujt

arkivoli do kalojë si përmes shkretëtirës
pa heqjen e ndonjë kapele
pa vënë ndonjë dorë në zemër

vetëm fëmijët 
ndoshta për një çast 
do ndërprejnë lojën

e do thonë të habitur 
shikoni shikoni 
një i vdekur pa kortezh

e loja prapë do të vazhdojë

Nidda, dhjetor 2017
MISTERSHËM

Me hijen e gishtërinjve 
prek tastierët e pianos 
që rri e mpirë në mendime

luaj melodi të heshtur
për të shenjtët që afër janë diku 
e hepojnë flakëzen e urtë të qirinjve 
e çelin mistershëm portën e rëndë

pasi bie muzgu në dritare
nga hynë një rreze e përpurt
e bie mbi lulen e hirit 
në tavolinën që dridhet frikshëm
pa asnjë luhatje perdeje nga era

e një hije gri se nga vie

stepen gishtërinjtë e mi
e tastirët e pianos 
luajnë luajnë
tani me tinguj një melodi blu

Nidda, 2017
KAFKA E KRISUR

Kjo kafkë e krisur
është një shkretëtirë e pikëlluar
ku njeriu me brirë gjuan shenjë me shigjetë
është një zgorkë gjarpërinjsh të verdhë me fishkëllimë
dualle lufte lozur nga gishtërinjtë e hekurt
dunë nën thonjtë e tigrit

e unë përmes flake kalëroj kalë të bardhë 
të dal prej kësaj kafke të krisur 
si nga muret blozë tëTrojës
ik ik nëpër mjegull
e (h) koka prej shpatullave nuk më bie

Nidda, 2017INDIFERENCA

Sa dimër në ata sy
me dy vetëtima t´zeza

buzët brigje t´allta 
pa asnjë cicërimë zogu

me atë shikim 
në heshtje

pemë 
me zemër tigri 
je ti
TI NË ËNDRRËN TIME

Ti ke hyrë në ëndrrën time
si në piramidën e qelqtë

nga ajo s´mund të dalësh kurrë 
mësa rëra e verdhë prej varri 
unë pa u zgjuar

unë kurrë nuk do zgjohem 
mësa mumiet nga drita e bardhë

pa më prekur dora jote

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen