Mittwoch, 27. Februar 2019

Haxhi Muhaxheri: ZGJOHU POET

Haxhi Muhaxheri

ZGJOHU POET

Nuk jam engjull i thinjur
në tempullin e durimit
as memec i përgjumur
arratisur prej vetes

Zotin mallkoj 
që as kokën e ktheu
kur Kosovës ia lidhje plagët

Zgjohu poet
se përseri po „Tkurret Atdheu“

Zgjohu e zhvishi
të gjitha marrëzitë e kësaj bote

Europëzeza prapë fle 
e djalli me shajkaqë ngre krye

Zgjohu për tokën dardane
për „gjakun që nuk falet“

Zgjohu Ali Podrimja
e ti zëm pusi të keqës
se koha nuk pret

Zgjohu... O burr i dheut

Të thërret Kosova
me zërin e saj të mekur

17. 06. 2013
                                   _   _   _   _   _

Disa nga komentet në Facebook

Pal Ndrecaj:
Nje poezi e bukur, e fuqishme dhe tronditese! Poeti, H. Muhaxheri, therret kredon njerezore, poetike e kombetare te poetit te madh Ali Podrimja, per ta mbrojtur nga e liga qe po na i kanoset kohes sone, njeriut tone; per ta mbrojtur ardhmerine qe, kur te vije, te mos na gjeje duke vuajtur denimin e tkurrjes se atdheut.
Eshte nje ze i revoltuar qe shperthen papermbajtshem ne mallkim edhe kunder Zotit qe nuk e kthente koken kur Ali Podrimja po ia lidhte plaget Kosoves.

Mehmetali Rexhepi:

Haxhi kjo poezi shpërfaq reflektime aktuale, thërret për ripërtëritje të qëndresës. Në radhë të parë të qëndresës është poeti, është shpirtërorja e poetëve, pararoja e identitetit. Qofsh i uruar!

Ymer Nurka:

Kjo eshte thirrja e poetit... Ketu shungullon bukur si vete verbi poetik i Podrimes se Madh dhe jo vetem... zgjimi me se pari vjen prej genit te dijes qe flen ne mendjet tona kur deklamohet paqja...dhe veshtire eshte te dallosh opiumin prej nga vjen. Por ne shqiptaret me se tepermi kemi qene te tradhetuar prej vetes, ndaj duhet te themi sikur fleme me te keqen... E zgjimi duhet te jete motivi i vete jetes.

Anastas Nika:

"Zgjohu Ali Podrimja / E e ti zëm pusi të keqës / Se koha nuk pret"...
Vete Ali Podrimja dhe vargu i tij ka qene eshte e do te jete nje kembane e forte e dashurise per dheun e tij Kosoven, dhe ai flet per ata qe kane sy, e kumbon per ata qe kane vesh e duan ta degjojne.("Kosova asht gjaku im qe nuk falet") Vargjet tuaja i nderuar Haxhi kete bejne, qe njerezit te drejtojne syte nga ai i madh mjeshter i dashurise dhe vargut te dhimbjes, dhe e ngrene lart kete figure dhe bejne thirrje per mprapshtite e kohes... e kjo barre i bie poeteve "O prapesi o dreq, qe une paskam lindur te te ndreq". 
"Zgjohu o Ali Podrimja"! Tang-tang! Mbrekullisht bukur!

Fran Ukcama:

Thirrje poetike e përktryer, alarm se dheu i Arbërit prap po hjek. Ngrihu zgalemi i kushtrimit, po thërret Haxhiu poet!

Gjon Rroku:

Qartesia e mendimit shoqeruar me forcen shprehese dhe lirshmerine e vargut percjell mjaft bukur mesazhin e poetit "Zgjohu per token dardane per gjakun qe nuk falet". Ndjeshmeria e poetit eshte prekese...." Po, tkurret Atdheu". Poezi qe te fymezon, te mbushe me ndjenjen e madherishme te atdhedashurise, te ben te mendohesh se zot i kesaj toke jemi ne...

Xhevair Baxhia:

Nje dedikim teper mbreselenes dhe me shume shkelqim, vleresime plotesisht te merituara keto vargje kushtrim dhe plot madheshti per Podrimen e Madh!

Agim Gashi:

Nje përkushtim dhe kushtrim poetik shumë i fuqishem. Ka hohë qe nuk kam lexuar vargje me te bukura. Poeti Haxhi Muhaxheri, figurën e poetit Ali Podrimja e ngrit në nje figur profetike, duke iu drejtuar atij "Zgjohu poet / Se përseri / Po „Tkurret Atdheu“.

Gjon Neçaj:

Nje thirrje, nje kushtrim qe simbolizon tjetersimin e poetit me kombin, per t'u zgjuar se Ali Podrimja eshte i perjetshem me kombin e vet.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen