Mittwoch, 27. März 2019

Bejte nga Gjosho Vasia

Gjosho Vasia  28 tetor 1931 - 21 nëntor 2013


Alegori

"- Mullizezè mori sojnike
prej zabelit po pse ike?
Aty ishe n'mes t'blerimit,
kudò pate ujè burimit,
deri flladi ardhè prej shpatit
tè miklonte n'pupla t'shtatit,
perposhtè teje,n'atè blerojè
vinte qingji tè lodrojè,
e'ai trumcaku zog beqar,
t'cicirronte tash e parè,
pse e le çerdhen pra ku linde,
çka tè shtyni qè u binde?"-
"-Un e mjera mullizezè
shum vjet mbeta pa çelè vezè,
se nji gjarpen n'atè zabel,
nji gjaksor e kriminel,
asnji dhimbje per pà njoftè
hynte n'çerdhen time t'ngrohte,
kapte vezèt dy a tri
niste fillè me'i kaperdì...
Der'atè ditè qè nji sorkalle
nji mendtake e shpirt-madhe,
sa 'e ndigjoj ketè gjamen teme,
pau dhe lot't tue rrjedhè prej peme,
m'dhà nji kshillè t'nji mikes s'vjeter:
"Ik,ban çerdhe n'pyllin tjeter....
Tek ai vend,ku asht qetsija,
ku pà frigè tè rriten f'mja,
aty moter asht lirija...
Dhe gjithkush t'a kètè kète bindje
se Lirija asht vend-lndje...."
"-Kur u binda fluturova,
zogjet rrita dhe fitova.."-..
OROSKOPI SI RROSKOPI 


DASHI----20 MARS----19 PRILL 

Po ndigjo djali'i Lulashit(Bektashit) 
je tue i rà nè qafè shoqnisè, 
mos mendo se je mish "Dashit" 
rreh ma fort nga mishi i dhisè... 


DEMI-----19 PRILL---20 MAJ 

Nè ketè botè gjithkush me t'veten, 
pra gjithmonè me gjanè e shpisè, 
ti si "Dem"mbaje pak vehten 
mos trazo "loptè" e kojshisè.. 


BINJAKET--20 MAJ---21 QERSHOR 

Fjalè tè urtè m'kanè thanè do shokè 
mos e ço nanen n'kojshi, 
se ka ndodhè me lindè"Binjokè", 
njeni i bardhè e tjetri i zij.. 


GAFORRJA--21 QERSHOR--22 KORRIK 

Ju t"Gaforres" me 6 kambè 
dy me'u thy,prap kceni hop, 
kurse mue Zoti m'ka nàmè, 
nji me thy,do t'eci n'shkop.. 


LUANI--22 KORRIK--22 GUSHT 

N'oroskop njihesh "Lua", 
por trimninè e ke sa'i micè, 
sa herè don trimnì me ba 
e han shtjelmin n'mbrapanicè... 


VIRGJINESHA--22 GUSHT--22 SHTATOR 

Shej'i im ju ban me qeshè 
sa nuk qeshni as n'teater, 
n'oroskop jam "Virgjineshè" 
un qè ndrrova' i qind e kater. 


PESHORJA--22 SHTATOR--23 TETOR 

Nuk ke "Peshè" ma n'asnji vend, 
ke burrni sa'e zeza'e thonit, 
ti din vetem me shitè mend 
thue je nipi i Napoleonit.. 

Ishte dashtè kètij mende lehtit 
me'i lidhè mbarpa nji teneqe, 
qè tue krisè per gjatè qytetit 
me'u dallue per farè e keqe.. 


HAGREPI--23 TETOR-22 NANDOR 

Kje e bulur qyshè te djepi, 
hyllè u rrite n'duer t'satamè, 
n'oroskop quhesh"Hagrepi", 
bane Zot me ma ngjitè dhambè.. 


SHIGJETARI--22 NANDOR--20 DHJETOR 

Shum u fryne porsi gjeli 
tue shitè mend me oroskop, 
"Shigjetar" si Wilhelm Teli, 
por shkoj shtrembt se je "miop". BRIJCJAPI--21 DHJETOR--20 KALLNOR 

Ti' i "Vllaznisè" me atè lloj hapit 
porten tande po'e shet lirè, 
po tè kishè brena "Sqapit" 
do tè ishe mbrojt's i mirè.. 


UJORI--20 KALLNOR--19 FRORE 

Si nè frorè si nè qershorè 
mbushim kova n'pusa t'huej, 
t'marroftè Zoti ty"Ujorè" 
si na'i le çesmet pa ujè. 


PESHQIT--19 FRORE--20 MARS 

Ju tè "Peshkut" hani peshk, 
ka sa t'dushè lundra e Palok's, 
sidomos nè tavè kam rreshk, 
noten dhjetè krapit t'Shirokès- 
Ku janè shpresat?

Nè nji natè gjithè flakè e breshen,
dy perbindsha seç u ndeshen,
"Kuq-kulshedra dhe lugati,
ç'u nderzyen nè bigè t'nji fshati,
e s'u pà njiherè sahati,
por kur rrezja i "vikati",
veç atherè i luejti shtati...

Ma nè fund nga k'to stervina,
nga k'to bisha,k'to egersina,
linden mija proletarè,
faqezez,tè gjithè shqiptarè,
e tue qenè jashtè çdo kallepi,
seç u ndij nder nè gazepi...

Po ti shohish nga turini,
sa merr buza dhe bulshini,
si perpallè,si n'krah t'profilit,
i afrohen kokodrilit.
Sepse muskujt,pjesè e krimit,
q'i formon pushka e rregjimit,
tregojnè kjartè se k'to rrebela,
janè safì veç kriminela...

Po' i pè mirè te bira e synit,
seç i dridhet nji farè krymbit,
qè asht thelbi i karakterit,
krymbalesh me dy flet nderit.
Asht ai krymb nder proletarè,
qè jep lajmin tash e parè,
se filani asht reaksionar,
o me vrà a por me e vàr.

Se ma thojt,t'a fusin lakun,
kur ia sheh ashtu t'pergjakut,
tè stergjatun,tè perdredhun,
e kur marrin nga ti t'sjellun,
tè hynè friga deri n'palc,
me rà n'tokè,m'u marrè me shkalc..

Mjaft me dijtè se tè kujt janè,
lugat babè,kulshedren nanè,
kè me u bindè se nuk asht prrallè,
proletari'i rracès rrallè.
Me qè prindi asht kusàr,
edhe f'mijtè janè n'atè kulàr,
me qè prindi asht spiu,
edhe f'mijtè i kanè ngjasue,
me qè prindi asht "taliban",
njashtu f'mijtè i ka taman.

Tash mendo kèto barbar,
(barabar po'i thè tartar),
u vuen fillè n'sherbim tè shkjaut,
me ia nxjerrè germazin vllaut.
Kaq e rrahen kete "tokè" t'mjerè,
çou e rrxou,dimen e verè,
der qè s'pat ma nderè e vlerè,
sa qè askush s'dinte me'e njoftè,
a i ka mbetè ndoj pjesè e ngrohtè.?

Dhe ma n'fund kèto barbar,
(barabar po'i the tartar),
nga qè' e pànè se s'ka ma jetè,
seç e ngriten pak perpjetè,
dhe tue 'i hjedhè sejcili pshtymen,
nè humnerè i dhanè tè shtymen.

E ç'u nis "Nanè-madhja" e mjera,
rrokollisè sa merr humnera,
shkoi teposhtè e nè fund mbeti,
atje thellè ku lindè termeti,
n'atè errsinè u shtrij e treti,
deri' atè ditè qè ndrroj dhe shteti

... .......................................
Per mbas "Murit tè Berlinit",
meturinat e rregjimit,
prà fèmijtè e ba'bs lugat,
dhe t'kulshedres malukat,
qenkan shkrue nè Demokrat..
Edhe marrin shtetin n'dorè,
dhe jehonè i bajnè çdo orè,
se ne jemi zot't e Vendit,
qè n'Mursì,der n'Bjeshkè t' Kelmendit

Madje ulè janè nè Kuvend,
nè Kuvend,por krejtè pa rend,
se shumica ka ndermend,
me i perdredhè diçka k'tij Vend..
Edhe nisin diskutojnè,
bisedojnè,por zanin çojnè
"--Sot Shqipninè duhet t'a pshtojmè ...

Pra siç jemi,forca burra,
poshtè do zbresim turra,turra,
e t'i thurim Shqipnisè caqe,
e t'a mshtesin neper praqe,
der t'a nxjerrim n'syperfaqe,
dinje mirè,kur t'zbrazim gropen,
fusim n'dorè edhe Europen."-

Seç po zbresin "proletarèt",
menjifjalè tè gjithè kusarèt,
don me thanè pra milionarèt,
pa lanè jashtè parlamentarèt..

"-Forca burra jepini,
shtyjeni bre kapeni,
çojeni dhe hipeni,
futeni e ngrijeni"-

Por e mjera nanè amtare,
nuk livizè nga vendi fare,
dhe pse'i nxoren para lekun,
dhe pse e tremben me dyfekun,
ajo ndodhet krejtè e mekun,
madje duket si e vdekun....
............
Qe..Po duket n'grykè tè honit,
nji flok bardhè si shkumba e Jonit,
e lèshon nji zà tè broshtè,
qè po'i jep rrugen teposhtè,
atje thellè e nè humnerè,
tue kalue gur e qemerè,
e kur zani n'fund ushtoi,
kokat nalt sejcili çoi..

"--Po ndigjoni ju perfundit,
mos tè tretni kurrfarè mundit,
se e shkreta "Manushaqe",
nga duert tueja gjithè handraqe,
kurr nuk del nè syperfaqe....

Derisa s'njihni ndergjegje,
veç kusar nder njimij tregje,
fanatikè me krye n'"ferexhe",
Derisa se njihni Zotin,
as mèshirè per kush derdh lotin
ju shqiptarè ju fundi i thesit,
mbytè e zhytè me gjithfarè vesit,
po çka pret Shqipja prej jush?

Per ta nxjerr asht tjeter kush,
jemi ne urtija e vendit,
qè n'Morsi der n'Bjeshkè t'Kelmendit.
ndersa ju atje n'errsinè,
brez mbas brezit nè greminè.

Dhe pse jemi tè nji praku,
tè nji gjuhe, tè nji gjaku,
kurr njisoj si ju nuk jemi,
kurr nji gja t'perbashkèt s'kemi.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen